Bağlanma stilleri ile evlilik uyumu ve problem çözme becerisi arasındaki yordayıcı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the predictive relationship between attachment styles and marriage harmony and problem solving skills
  1. Tez No: 722733
  2. Yazar: SERAY ÖZMET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı; bağlanma stilleri ile evlilik uyumu ve problem çözme becerisi arasındaki yordayıcı ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmaya Kocaeli ili sınırları içinde yaşayan 18-65 yaş arasındaki evli bireyler arasında rastgele seçilen kişiler katılmıştır. Bu çalışma katılımcıların bağlanma stillerinin, evlilikte uyumu ve problem çözme becerisinin yordamasını test etmek amacıyla nicel araştırmalardan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılım gösteren katılımcılara sosyo-demografik özelliklerine ve evlilik yaşamlarına ilişkin bilgileri elde etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”algılanan evlilik uyumunu ölçmek amacıyla“Evlilikte Uyum Ölçeği”, evliliklerindeki problemleri çözmek için“Evlilı̇kte Problem Çözme Becerı̇lerı̇ Ölçeği (EPÇBÖ)”ve bağlanma stillerini ölçmek için de“Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği (EBBÖ)”uygulanmıştır. Araştırmadaki verilerin toparlanması için, elde edilmiş olan veriler ile ilgili istatiki analizler yapılmıştır. Analizler SPSS 25 programıyla yapılmış olup bağlanma stilleri ile evlilik uyumu ve evlilikte problem çözme becerisi arasındaki yordayıcı ilişkinin sınanması amacıyla araştırma yapılmış, pozitif yönlü doğrusal bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; is to examine the predictive relationship between attachment styles, marital adjustment and problem solving skills. Randomly selected individuals between the ages of 18-65 who living within the borders of Kocaeli province participated in this research. In this study, a relational screening model from quantitative research was used to test the predictors of participants' attachment styles, marital adjustment and problem-solving skills. The“Personal Information Form”to measure the perceived marital adjustment, the“Marriage Adjustment Scale”to measure the perceived marital adjustment, the“Marriage Problem Solving Skills Scale (EPÇSÖ)”to solve the problems in their marriage, and the“Personal Information Form”to measure the attachment styles of the participants participating in the research. For this purpose, the“Adult Attachment Style Scale (ABBÖ)”was applied. In order to collect the data in the research, statistical analyzes were made on the data obtained. Analyzes were made with the SPSS 25 program and a study was conducted to test the predictive relationship between attachment styles and marital adjustment and problem solving skills in marriage, and it was seen that there was a positive linear relationship.