İmalat sanayinde dijital dönüşümün maliyetler üzerine etkisi
The impact of digital transformation on costs in the manufacturing industry
- Tez No: 875750
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EDNAN AYVAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
İmalat sektörü, hammaddeleri veya bileşenleri alarak bunları işleyen ve son ürünleri üreten ekonomik bir sektördür. Bu sektör, genellikle fabrikalarda veya üretim tesislerinde faaliyet gösterir ve geniş bir yelpazede, örneğin otomobiller, elektronik ekipmanlar, gıda ürünleri, tekstil ürünleri gibi endüstriyel çıktıları içerebilir. Diğer taraftan imalat süreci genellikle tasarım, mühendislik, üretim, montaj ve dağıtım aşamalarından oluşmaktadır. İmalat sektörü, ekonomik büyüme ve istihdam yaratma açısından önemli bir rol oynamaktadır. Birçok ülkenin milli gelirinde önemli bir paya sahiptir. Bu sektör, teknolojik gelişmeler, tedarik zinciri yönetimi ve uluslararası ticaret gibi faktörlerden etkilenir ve sürekli olarak değişen bir yapıya sahiptir. Dijital dönüşüm ise tüm ekonomik, idari ve sosyal alanlarda etkisi olan küresel bir süreçtir. Endüstriyel sektörlerde, özellikle imalat sanayilerinde, Endüstri 4.0 kavram ve ilkelerinin yaygın olarak uygulanması devam etmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada imalat sektöründe dijital dönüşümün maliyet üzerine etkisi incelenmiş ve imalat sektöründe maliyet analizi yapabilecek yazılım çözümleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The manufacturing sector is an economic sector that processes raw materials or components to produce finished products. This sector typically operates in factories or production facilities and includes a wide range of products, such as automobiles, electronic equipment, food products, and textiles. The manufacturing process generally involves stages such as design, engineering, production, assembly, and distribution. The manufacturing sector plays a significant role in economic growth and job creation and holds a substantial share of many countries' gross domestic product. This sector is influenced by factors such as technological advancements, supply chain management, and international trade, and it constantly evolves. Digital transformation is a global process impacting all economic, administrative, and social domains. In industrial sectors, particularly manufacturing industries, the principles and concepts of Industry 4.0 are increasingly being implemented. In this context, this study examines the impact of digital transformation on costs in the manufacturing sector. It will discuss software solutions that can be used for cost analysis in the manufacturing industry.