Kasko sözleşmesi
Casco contract
  1. Tez No: 722785
  2. Yazar: BAHAR YAĞMUR BİTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Gelişen teknoloji, değişen sosyal ve ekonomik ihtiyaçlar sonucunda ortaya çıkan kasko sigortası, gerçekleşmesi halinde ekonomik anlamda yıpratıcı ya da yıkıcı sonuçlara yol açabilecek bazı riskler sebebiyle araç sahiplerinin sıklıkla başvurduğu bir sigorta türüdür. Bir araç üzerinde maddi menfaati bulunan kimseler için meydana gelebilecek zararların sigortacı tabir edilen kişi tarafından üstlenilmesi, kişilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaktadır. Sigortacı tarafından sağlanan teminatın kaynağı ise kasko sözleşmesidir. Çalışmamızın konusunu kasko sözleşmeleri oluşturmaktadır. Çalışmamızın amacı ise kasko sözleşmelerinin; özel hukuk sözleşmeleri için genel hükümler barındıran Türk Borçlar Kanunu, sigorta türleri için ortak hükümler barındıran Türk Ticaret Kanunu ve kasko sözleşmelerinin temelini oluşturan Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları kapsamında değerlendirilmesidir. Birinci bölümde kasko sözleşmelerinin tarihi gelişimi ve önemi, kaynakları, tanımı, nitelikleri, unsurları, sözleşmenin kuruluşu ve değiştirilmesi konuları incelenmiştir. İkinci bölümde kasko sözleşmesinde tarafların borç ve yükümlülükleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde kasko sözleşmesini sona erdiren sebepler, halefiyet, zamanaşımı ve uyuşmazlık çözüm yolları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coming as a result of developing technology, changing social and economic needs, casco insurance is a type of insurance that vehicle owners frequently apply because of some risks that may lead to economically wearing or destructive results if realized. The fact that the damages that may occur to those who have a financial interest in a vehicle are undertaken by the person called the insurer makes people feel safe. The source of the guarantee provided by the insurer is the casco contract. The subject of our study is casco contracts. The aim of our study is that the motor insurance contracts; Turkish Code of Obligations, which contains general provisions for private law contracts, Turkish Commercial Code, which contains common provisions for insurance types, and Land Vehicles Casco Insurance General Conditions, which form the basis of motor insurance contracts. In the first chapter, the historical development and importance of casco contracts, their sources, definition, qualifications, elements, establishment and amendment of the contract are examined. In the second part, the debts and obligations of the parties in the casco contract are examined. In the third chapter, the reasons for terminating the casco contract, succession, statute of limitations and dispute resolution methods are examined.