Pozitif öğretmenin yordayıcıları: Öğretmen yetkinliği, sınıf liderliği ve özsaygı
Predictives of positive teacher: Teacher competency, class leadership and self-respect
  1. Tez No: 722806
  2. Yazar: MERVE ÇINAR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada pozitif öğretmenin yordayıcılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Pozitif öğretmenin yordayıcıları olarak öğretmen yetkinliği, sınıf liderliği ve özsaygı değişkenleri incelenmiştir. Bu doğrultuda İstanbul İli'nde devlet okulları ve özel okullarda 2019-2020 eğitim öğretim yılında görevine devam eden 208 öğretmene“Pozitif Öğretmen Ölçeği”,“Öğretmen Yetkinlik Ölçeği”,“Öğretmen Sınıf Liderliği Ölçeği”,“İki Boyutlu Kendini Sevme/Özyeterlik Ölçeği”ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 22 paket programında analiz edilmiştir. Öğretmenlerin pozitif öğretmen özelliklerinin demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için Bağımsız Gruplar t-Testi yapılmış; pozitif öğretmenin yordayıcıları olarak öğretmen yetkinliği, sınıf liderliği, öz saygının ilişki yön ve düzeyini belirlemek için çoklu regresyon analizi ve Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda öğretmenlerin pozitif öğretmen özelliklerinin cinsiyet ve sayısal sözel branşlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öte yandan öğretmen yetkinliği, sınıf liderliği ve öz saygı olmak üzere tüm değişkenlerin pozitif öğretmen özelliklerini pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde yordadığı belirlenmiştir. Pozitif öğretmen özelliklerinin yordayıcılarının sırasıyla öğretmen yetkinliği, sınıf liderliği ve öz saygı olduğu saptanmıştır. Yordayıcıların kendi içerisindeki ilişkilerine bakıldığında ise en güçlü ilişkinin pozitif öğretmen özellikleri ile öğretmen yetkinliği arasında olduğu; iki değişken arasında anlamlı ve olumlu bir ilişki olduğu; en düşük ilişkinin ise öğretmen sınıf liderliği ile öğretmen yetkinliği arasında olduğu bulunmuştur. Ancak bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı denilecek kadar güçlü değildir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the predictors of positive teacher. Teacher competence, classroom leadership and self-esteem variables were examined as predictors of positive teachers. In this direction,“Positive Teacher Scale”,“Teacher Competency Scale”,“Teacher Class Leadership Scale”,“Two-Dimensional Self-Love/Self-Efficacy Scale”were given to 208 teachers working in public and private schools in Istanbul in the 2019-2020 academic year. and personal information form was applied. The obtained data were analyzed in IBM SPSS 22 package program. Independent Groups t-Test was performed to determine whether teachers' positive teacher characteristics differ according to demographic variables; Multiple regression analysis and Pearson Correlation Analysis were applied to determine the relationship direction and level of teacher competence, classroom leadership, and self-esteem as predictors of positive teachers. As a result of the study, it was determined that the positive teacher characteristics of the teachers did not differ statistically significantly according to their gender and branches. On the other hand, it was determined that all variables, including teacher competence, classroom leadership and self-esteem, predicted positive teacher characteristics in a positive and meaningful way. It was determined that the predictors of positive teacher characteristics were teacher competence, classroom leadership and self-esteem, respectively. When the relationships among the predictors are examined, it is seen that the strongest relationship is between positive teacher characteristics and teacher competence; there is a significant and positive relationship between the two variables; the lowest relationship was found between teacher classroom leadership and teacher competence. However, this relationship is not strong enough to be statistically significant.