Küreselleşme sürecinde kentlerin değişen işlevi
Interaction between the Shi'a and the Middle East religions in terms of escatological expectations
  1. Tez No: 722808
  2. Yazar: AYAN ABDULLAYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bireyin yaşamında eğitimden, ekonomiye, siyasete, sosyo-kültürel yaşama varana kadar bütün alanlarda küreselleşme olgusunun etkisi her geçen gün artmaktadır. Bu süreçte dünyaya yön veren küresel kentler, ülke, çevre, bölge ve dünyanın geri kalanı için stratejik öneme sahip mekânsal bağlamlar haline gelmiştir. Bu anlamda, dünya ekonomisinin küreselleşmesinin kentler üzerindeki etkisi de büyük olmuştur. Son yıllarda, küresel sistemdeki genişlemenin bir sonucu olarak, küresel kentlerin sayısında, işlevlerinde ve sınır ötesi bağlantılarında dikkate değer gelişmeler gerçekleşmiştir. Buna paralel olarak, giderek artan sayıda küresel kent, dünya ekonomik sisteminde önemli roller üstlenmiştir. Böylece karşımıza küreselleşme hedefiyle birer marka haline gelme çabası içinde kentlerin işlevi her geçen gün değişmeye ve evrilmeye başlamıştır. Bu bilgiler ışığında çalışmanın teorik çerçevesi beş bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde küreselleşeme kavramının tanımı ve içeriği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde farklı kent kuramlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde kapitalizm ve mekan ilişkisi kapsamında 'kent'in kapitalist üretim ilişkilerindeki yeri sorgulanmıştır. Dördüncü bölümde küresel ve dünya kenti kavramları üzerine durularak yapılan saha araştırmalarından elde edilen küresel kent ve dünya kenti örneklerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise küreselleşme sürecinde kentlerin değişen işlevine dair tespitler ele alınmıştır. Çalışmanın sonuç ve değerlendirme bölümünde ise çalışmanın genel kapsamına ilişkin kısa bir özetleme ve çıkarım yapıldıktan sonra küreselleşme hedefinde yer alan kent algısına ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The impact of the phenomenon of globalization is increasing day by day in all areas of the individual's life, from education to economy, politics and socio-cultural life. In this process, global cities that shape the world have become spatial contexts of strategic importance for the country, the environment, the region and the rest of the world. In this sense, the impact of the globalization of the world economy on cities has also been great. In recent years, as a result of the expansion of the global system, there have been remarkable developments in the number, functions and cross-border connections of global cities. In parallel with this, an increasing number of global cities have assumed important roles in the world economic system. Thus, the function of cities has begun to change and evolve with each passing day, in an effort to become a brand with the goal of globalization.. In the light of this information, the theoretical framework of the study is discussed in five sections. In the first part, the definition and content of the concept of globalization are emphasized. In the second part, different urban theories are included. In the third chapter, the place of the 'city' in capitalist production relations is questioned within the scope of capitalism and space relations. In the fourth chapter, examples of global cities and world cities are given, which are obtained from field researches with emphasis on the concepts of global and world cities. In the fifth chapter, the determinations about the changing function of cities in the globalization process are discussed. In the conclusion and evaluation part of the study, after a short summary and inference regarding the general scope of the study, solution proposals regarding the perception of the city in the globalization target are presented.