Küreselleşme sürecinde Türkiye ve Avrupa Birliği'nde çalışma yaşamını etkileyen politikalar
Underlying all of global activities in the field of working life Turkey and European Union and Turkey's foreign policy
  1. Tez No: 72282
  2. Yazar: ADEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL YOZGAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET İçinde yaşadığımız yüzyıl yeni bir yüzyılın değişimlerine gebe olan bir dönemdir. Dünyada ekonomik, sosyal ve siyasi yapılar süratli bir değişim içinde bulunmaktadır. Hızla değişen dünyamız belirsizliklerle dolu bulunmaktadır. Ülkemiz içinde bulunduğu konjonktürel açıdan tüm değişimlerden çok hızlı bir etkileşim olasılığına sahip bulunmaktadır. Bu durum herkesi ürkütmektedir. Zira belirsizlik istikrarsızlığı da beraberinde getirmektedir. Bu günün zinde güçleri, güçlerini kaybetmemek için her türlü fırsatı değerlendirmekte, çılgınca hareket etmekten çekinmemektedirler. Hızlı değişimle gelen bu etkilerin ülkemiz bakımından en iyi olması ve geleceğe dönük sağlıklı değerlendirmelerin yapılabilmesi için dünü ve bugünü iyi değerlendirerek geleceğe ışık tutmalıyız. Yeni yüzyılda Türk dış politikasında kimler? Nasıl? Neye göre? etkili olacaktır. Türkiye hangi ülkelerle? Ne tür işbirliği içinde bulunup? hangi bloklaşmalara katılmalıdır? Türkiye ya konumunu yeniden değerlendirmeli yada statükosunu devam ettirmelidir. Türkiye ya küçük, önemsiz, değersiz bir Ortadoğu veya Balkan ülkesi olarak kalacak veya kalmaya devam edecek yada 21. Asırda ABD, Almanya, Japonya gibi Dünya politikasına yön veren, sözü geçen bir ülke olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The century we are living in is an are which is expectant to the changes of a century. The stuation of the economic, social and political are changing very fast. Our rapidly changing world is full of uncertainties and our country is higly affected by the changes which take place in the world. This situation irritates everybody. Because uncertainties bring unstabilitiy together. Todays active powers are evaluating all sorts of opportunities and they do not hesitate to act madly not to loose their powers. We must shed light to the future in order that the effects which came with the rapid change is better in terms of our country in order to make healthy evaluations oriented to the future. In the new century who? How? And according to what will be effective an Turkish foreign Policy. With which countries Turkey must cooperate? In which block Turkey should take its place. Turkey should either evaluate its site again or should continue its status. Turkey will either stay as a small unimportant, unvaluable Middle East and Balkans country or will be one of the countries that will direct the worlds policy in 21. Century such as USA, Germany and Japan.