Katı atık politikaları
Solid waste policies
  1. Tez No: 72281
  2. Yazar: GANİME GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Sanayileşmenin 1960'h yıllarda hız kazanmasına paralel olarak üretim artmaya başlamış, buna bağlı olarak da insanlar daha fazla mal tüketimine yönelmişlerdir. Tüketimin artması o yıllarda refahın artması olarak yorumlanmış, çevreye verilen zararlar, kalkınmanın bir bedeli olarak düşünülmüştür. Toplumun hayat seviyesinin yükselmesi, sanayi ve teknolojinin ilerlemesi, yeni ambalaj malzemeleri geliştirilmesi, hem insan başına günde üretilen çöp miktarını hem de çöplerin bileşimini büyük ölçüde değiştirmiştir. Niteliği gün geçtikçe değişen ve miktarı artan katı atıklar, çıkardıkları gazlarla hava kirliliğine, patlama ve yangınlara; sızıntı sulan ile yeraltı ve yüzeysel su kirliliklerine; bünyelerinde barındırdıkları organizmalarla çeşitli hastalıklara neden olmaktadırlar. İnsan ve çevre üzerinde böylesi olumsuz etkiler yaratan katı atıkların, düzenli bir şekilde toplanması ve uygun bir yöntemle zararsız hale getirilmesi gereği ortadadır. Bunun gerçekleştirilebilmesi için, ülke genelinde bir katı atık yönetim sisteminin hayata geçirilmesi zorunludur. Bu tezin amacı; katı atıkların oluşumlarından nihai berataraflarına kadar geçirdikleri aşamalarda, ekonomik ve sosyal yönleriyle de değerlendirilerek, çevreye zarar vermeyen bir katı atık politikası geliştirmektir. Bu amaca ulaşabilmek için öncelikle, katı atık yönetiminin nasıl olması gerektiği tartışılmış, çeşitli ülkelerdeki uygulamalarına bakılmış ve Türkiye'deki mevcut durum değerlendirilerek, yasal ve idari yapılaşma incelenmiştir. Bu değerlendirmenin ardından, katı atık yönetim maliyetleri araştırılmış, bir yönetim alternatifi olan özelleştirmeye değinilerek, katı atık konusundaki uygulamaları tartışılmıştır. Ayrıca tez kapsamında altyapı projelerinin alternatif finansman yöntemlerine de kısaca değinilmiştir. Sonuç olarak ise, ülkemizde mevcut yasal sistem içinde katı atık yönetiminin uygulanabilirliğini sağlayan enstrümanlar tartışılmış ve daha etkili bir yönetim için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rate of production had increased in parallel to the rapid industrialisation observed during 1960s which gave rise to the consumption of goods by people. At those times this increase was considered as the growth of prosperity and the environmental damages were taken to be the natural consequences of this process. The increase in the life standarts, the advance of the industry and science and the improvement of the packaging materials changed both the amount of waste per capita and the the content of the waste, a great deal. These wastes, content and amount of which change and increase from day to day, cause air pollution, sudden explosions and fire by the gases they release into the atmosphere, also cause surface and underground water contamination by leachate and stimulate various kinds of disesases by the organisms they contain. It is obvious that wastes which have such disasterous effects should be collected systematically and be removed safely. In order to realize this it is necessary to implement a solid waste management system covering the whole country. The aim of this thesis, while taking into account both the economical and social aspects is to develop an environment sound solid waste policy by considering the solid waste process starting from the waste formation phase to the waste removal phase. In order to reach this goal, it is first discussed how should a solid waste policy be constituted. With regard to this various implementations in different countries are studied and the existing situtation in Turkey is evaluated.Besides the legislative and administrative bodies are examined. Following this evaluation solid waste management costs are studied and certain applications are discussed while touching on privatisation which is an alternative management approach. As well as that alternative infrastructural financing methods are also briefly mentioned. Finally, instruments which provide the implemantation of the solid waste management within the framework of the current legislative system of Turkey are considered and suggestions for a better and effective management process are given.