18-27 yaş arası üniversite öğrencilerinde algılanan ebeveyn tutumlarının kişilerin öfke ifade biçimi, öfke kontrolü ve kaygı düzeyine etkisi
The effect of percei̇ved parrent attidutes in 18-27 years of university students on people's anger expressi̇on, anger control and anxiety level
  1. Tez No: 722847
  2. Yazar: AYŞE NUR TEKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM MESTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Üniversite öğrencilerinde; çocukluk dönemi ebeveyn tutumlarının öfke ifade biçimi, öfke kontrolü ve kaygı düzeyleri üzerindeki etkilerini saptamayı amaçlayan bu çalışma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma, Yükseköğretim Bilgi Sisteminden alınan verilere göre tabakalı örnekleme ile Türkiye'nin yedi bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 18-27 yaş arası 384 lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada, Ebeveyn Tutum Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği kullanılmıştır. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre, ebeveyn tutumlarının bireylerdeki kaygı düzeyini (R2 =,586) ve sürekli öfkeyi (R2 =,714) yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Demokratik tutumun kaygı üzerinde anlamlı ve negatif yönlü (B=-,937), koruyucu tutumun öfke üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü (B=1,510) etkisi olduğu görülmüştür. Korelasyon analizi sonuçlarına bakıldığında, değişkenler arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiş, literatür çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of childhood parental attitudes on anger expression, anger control, and anxiety levels in college students. The research was carried out in seven regions of Turkey by stratified sampling according to data from the Higher Education Information System. The sample of the study consists of 384 students between the ages of 18-27. In the study, parental attitude scale, continuous anger and anger expression style scale, Beck Anxiety Scale were used. According to the results of multiple regression analysis, it was concluded that parental attitudes predicted anxiety level (R2 =,586) and trait anger (R2 =,714) in individuals. It has been observed that democratic attitude has a significant and negative effect (B=-,937) on anxiety, and a protective attitude has a significant and positive effect (B=1,510) on anger. Considering the results of the correlation analysis, it was determined that there were significant relations