Viral pazarlama ile satın alma niyeti arasındaki ilişkinin kişilik özellikleri açısından incelenmesi
Examination of the relationship between viral marketing and purchase in terms of personality
  1. Tez No: 722852
  2. Yazar: VUGAR ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmanın amacı satın alma niyeti algısında viral pazarlama ve kişilik özelliklerinin etkisinin incelenmesidir. Araştırma keşfedici ve tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İlinde yaşayan tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi ile 426 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu demografik özelliklere yönelik sorulardan, Viral Pazarlama Algısı Ölçeğinden, Satın Alma Niyeti Ölçeğinden ve Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmada verilerin analiz edilmesinde SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre viral pazarlama algısında yalnızca Çevredekilere güven alt boyutu satın alma niyetini anlamlı ve pozitif şekilde etkilerken, kişilik özelliklerine yönelik alt boyutlarda Duygusal Dengelilik, Uyumluluk ve Zeka Hayal Gücü alt boyutları satın alma niyetini anlamlı ve pozitif şekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the effect of viral marketing and personality traits on the perception of purchase intention. The research was planned as exploratory and descriptive. The universe of the research consists of consumers living in Istanbul. In the study, 426 people were reached with the convenience sampling method. A questionnaire form was used to collect data in the study. The questionnaire form consists of questions about demographic characteristics, Viral Marketing Perception Scale, Purchasing Intent Scale and Five Factor Personality Traits Scale. SPSS 21 package program was used to analyze the data in the research. According to the results of the research, while only the trust in others sub-dimension affects the purchase intention significantly and positively in viral marketing perception, the sub-dimensions of Emotional Stability, Agreeableness and Intelligence Imagination affect the purchase intention significantly and positively in the sub-dimensions of personality traits.