A comparison of Britain and France in terms of islamophobia: The cases of British National Party (BNP), United Kingdom Independence Party (UKIP) and French Front National (FN)
İngiltere ve Fransa'nın islamofobi açısından karşılaştırılması: British National Party, United Kingdom Independence Party ve Fransız Front National Partisi örneklemleri
- Tez No: 367970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma İngiltere'deki“British National Party”ve“United Kingdom Independence Party”ve Fransa'daki“Front National”partilerini göz önüne alarak, iki ülkede İslamofobinin hâlihazırdaki durumunu incelemektedir.“British National Party”ve“Front National”İslam karşıtı tutumları olan aşırı sağcı partilerdir. Ancak, ilki özellikle son yıllarda düşüşe geçen bir başarı grafiği çizerken, ikincisi ise yükselen bir performans göstermiştir. Nitekim Mayıs 2014 Avrupa Parlamentosu Seçimleri'nde ilki neredeyse bütün oylarını kaybederken, ikincisi tarihi bir başarıya imza atmış ve birinci parti olmuştur. Daha çok ekonomik meseleleri vurgulaması sayesinde bu seçimi kazanan ve İslamofobik imajını yumuşatmış ve gizlemiş Front National partisi, İslamofobik imajını değiştirmemiş ve aynı seçimleri kaybetmiş“British Natinal Party”ile tam bir tezat oluşturmaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği karşıtı İngiliz“United Kingdom Independence Party”temelde ekonomik sebeplerden dolayı İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasını savunduğundan, yazarın tezini güçlendirmesi için çalışmaya dâhil edildi. Bu parti özellikle ekonomik meselelere vurgu yaparak bahsedilen seçimlerde birinci parti olmasıyla Front National Partisi'ne oldukça benzemektedir. Bütün bunlar bize iki ülkede İslamofobinin yükselişte olmadığını veya en azından iki ülkedeki seçmenlerin İslamofobik söylemleri kabul edilebilir ve hatta meşru bulmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the current situation of Islamophobia in Britain and France by comparing the three political parties: British National Party and Front National and United Kingdom Independence Party. British National Party and Front National are both extreme-right parties with Islamophobic attitudes. However, while the latter has had a rising election performance culminating in May 2014 EU Parliament Elections, when it became the top party in France, the former has had a declining election performance losing nearly all its voters in the same election. Front National softened and disguised its Islamophobic image and rather stressed the economic issues. This transformation enabled it to win the May 2014 EU Parliamentary elections in France. On the other hand, ultranational British National Party didn't change its Islamophobic image and almost got wiped out in the same election. Besides, Eurosceptic United Kingdom Independence Party advocated leaving the EU basically for economic reasons. That's why the author added the third party to support his argument. It is quite similar to FN since it emphasized economic issues and became the top party in UK in the mentioned election. All these suggest that Islamophobia is not increasing in both countries, or at least the electoral audience does not find the Islamophobic discourse acceptable let alone legitimate.