İngiliz basınında İslamofobi söylemi: BBC News örneği
Islamophobia discourse in the British press: The case of BBC News
- Tez No: 862682
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
İngiliz Basınında İslam'ın ve Müslümanların nasıl ele alındığı ile İslamofobi son yıllarda düşünce kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve akademik kurumlarda birçok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Ancak bu araştırma BBC'nin çevrimiçi yazılı haber metinlerinde İslamofobinin nasıl ele alındığını analiz edecek olması bakımından yapılan ilk çalışmadır. Çalışma için gereken veriler BBC'nin kamuya açık olan çevrimiçi yazılı haber sitesi aracılığıyla toplanmıştır.Bir düşünce kuruluşu olan Runnymede Trust tarafından yayınlanan“İslamofobi: Hepimize Karşı Bir Meydan Okuma”adlı raporun İslamofobinin en ayrıntılı, kapsamlı ve resmi tanımını yaptığı kabulüne dayalı olarak 1997 yılından başlayarak 2020 arasındaki haber metinleri“İslamofobi”anahtar terimi vasıtasıyla taranmıştır ve analize tabi tutulacak olan metinler kanıtsallığı içeren ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Çalışma söz konusu yöntem ile seçilen beş haber metni ile sınırlandırılmıştır. Belirlenen metinler Prof. Dr. Nalan KIZILTAN ve araştırmacı Tuğba TAŞDEMİR tarafından hazırlanan Haber Söylemi Analiz Kriterleri Çizelgesi kullanılarak çözümlenmiştir. Ayrıca nitel analiz, metinde en çok tekrar eden kelimelerin ve eşdizimliliğin taranması aracılığıyla nitel analize imkân veren ve web tabanlı bir metin analiz yazılımı olan Voyant Tools ile desteklenmiştir. Araştırmada 'seçilen metinler İslamofobiyi nasıl ele almaktadır', 'metinlerde hangi sözcükler yan yana kullanılmıştır' ve 'bu sözcüklerin kullanım sıklığı nedir' sorularına cevap aranmaktadır. Eleştirel Söylem Çözümlemesi ile Stephen Toulmin'in Tartışma Modelinden yararlanılarak oluşturulan Haber Söylemi Analiz Kriterleri Çizelgesi ve Voyant Tools aracılığıyla haber metinlerinin nitel ve nicel analize imkân veren bir biçimde detaylı olarak değerlendirilmesi İslamofobinin anlatı içinde nasıl çerçevelendiğini ortaya koyacaktır. Çalışma İslam'ın ve Müslümanların nasıl çerçevelendiğine de ışık tutacak ve İslam ve Müslüman karşıtlığı çerçevesinde basına yöneltilen eleştirilere yeni bir bakış getirecektir.
Özet (Çeviri)
How Islam and Muslims are covered in the British Press and Islamophobia have been analyzed by many researchers in think tanks, non-governmental organizations and academic institutions in recent years. However, this research is the first study to analyze how Islamophobia is handled in the BBC's online, written news texts. The data required for the research have been collected through the BBC's publicly available online, print news website. News texts from 1997 to 2020 were searched by using key term“Islamophobia”, and the texts to be subjected to analysis were selected through a criterion sampling method involving evidence based on the assumption that the report published by the Runnymede Trust, a think tank,“Islamophobia: A Challenge to Us All”was considered to provide the most detailed, comprehensive and official definition of Islamophobia. The study is limited to five news texts selected by the aforementioned method. The selected texts were analyzed using the News Discourse Analysis Criteria Rubric prepared by Prof. Dr. Nalan KIZILTAN and researcher Tuğba TAŞDEMİR. Furthermore, the qualitative analysis was supported by Voyant Tools, a web-based text analysis software that allows for qualitative analysis through the scanning of the most repeated words and collocations in the text.The research seeks answers to the questions 'how the selected texts address Islamophobia', 'which words are collocated in the texts' and 'what is the frequency of use of these words'. The detailed evaluation of the news texts in a way that allows qualitative and quantitative analysis through the application of News Discourse Analysis Criteria Rubric based on Critical Discourse Analysis and Stephen Toulmin's Discussion Model and Voyant Tools will reveal how Islamophobia is framed within the narrative. The study will also shed light on how Islam and Muslims are framed and bring a new perspective to the criticisms directed at the press within the framework of anti-Islam and anti-Muslim sentiments.