18-65 yaş arası bireylerde yaşam kalitesinin duygu düzenleme stratejileri ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the quality of life emotion regulation strategies and anxiety levels in individuals aged 18-65
- Tez No: 722861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE YILMAZ ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tez çalışmasının amacı bireylerde yaşam kalitesinin duygu düzenleme stratejileri ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisini incelemektir. Yaşam kalitesinin etkilerine bakarak bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin yaş, cinsiyet gibi demografik bilgilerin bir aracı etkisi olup, olmadığının araştırılmasıdır. Böylece etkilerinin anlaşılır olmasına ve sağaltımına katkı sağlaması düşünülmüştür. Bu tez çalışması 18-65 yaş arası bireylerin örneklemi üzerinden 250 katılımcıya gönüllülük esasına dayalı olarak çalışılmıştır. Katılımcıların 127'si Kadın(%50,8) 123'ü Erkek(%49,2) oluşturmaktadır. Bilişsel duygu düzenleme ölçeği, durumluluk-sürekli kaygı ölçeği, yaşam kalitesi ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyo-demografik bilgi formu kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 paket programı kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilere dair frekans, yüzdelikler, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler gibi tanımlayıcı istatiksel metotlar kullanılmıştır. Ölçeklerin faktör yükleri de analiz edilmiş olup normallik analizi yapılmıştır. Normallik analizinin daha güçlü sonuçlar vermesi için Shapiro-Wilk değerleri kullanılmıştır. Ölçeklerin normal dağılıma uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Ölçeklerin ve alt boyutlarının incelenmesi ve ilişkilerine bakmak için spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Normal dağılım sağlanmadığı için verilerin iki bağımsız grup arasında niceliksel farklılıklarına bakmak için mann-whitney testi kullanılmıştır. İkiden fazla bağımsız grupların niceliksel sürekli verilerin farklarının karşılaştırılması için kruskal-wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis study is to examine the relationship of quality of life with emotion regulation strategies and anxiety levels in individuals. It is to investigate whether cognitive emotion regulation strategies have a mediating effect of demographic information such as age and gender by looking at the effects of quality of life. Thus, it is thought to contribute to the understanding of its effects and its treatment. This thesis study was carried out on a voluntary basis with 250 participants from a sample of individuals between the ages of 18-65. 127 of the participants are female (50.8%) and 123 are male (49.2%).It was conducted using the Cognitive Emotion Regulation scale, the State-Trait Anxiety scale, the Quality of Life scale, and the Socio-Demographic information form prepared by the researcher. Research data were obtained using the IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 package program. Descriptive statistical methods such as frequency, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values of the obtained data were used. Reliability analysis, factor analysis and factor loads of the scales were also analyzed and normality analysis was performed. Shapiro-Wilk values were used to give stronger results of normality analysis. It was concluded that the scales were not suitable for normal distribution and non-parametric tests were used. Spearman Correlation coefficient was used to examine the scales and their sub-dimensions and to look at their relationships.The Mann-Whitney Test was used to look for quantitative di. According to the findings of the study, there is a positive relationship between the sub-dimensions of quality of life, refocusing on the plan, and positive revision. A negative relationship was found in the sub-dimension of destruction. According to the t test results, a significant difference was found in terms of anxiety levels of men and women. A significant and positive relationship was found between anxiety levels and emotion regulation strategies. There is a positive relationship between quality of life and anxiety.