Türk bankacılık sektöründe Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu denetiminin, banka iç sistemleri ve bağımsız denetim ile ilişkisi
The relationship of the Banking Regulation and Supervision Agency's audit with the bank's internal systems and independent audit in the Turkish banking sector
- Tez No: 722860
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DİNA ÇAKMUR YILDIRTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bankaların finansal sistemdeki önemi; bankaların ihtiyaç sahiplerine kullandırdıkları kredilerin kaynağının halkın tasarruflarına dayalı olmasından kaynaklanmaktadır. Tasarruf sahiplerinin menfaatlerinin ve finansal sistemin korunması açısından bankalar geniş kapsamlı denetime tabi tutulmuşlardır. …Türk bankacılık sektöründe BDDK kamusal denetimi yürütmekte, banka risklerinin izlenmesi ve kontrolü iç sistemler aracılığıyla yürütülmekte, bağımsız denetim ise BDDK tarafından yetkilendirilmiş bağımsız denetim kuruluşlarınca yürütülmektedir. BDDK ve bağımsız denetim kuruluşu bankaların iç sistemleri; iç kontrol, iç denetim ve risk yönetim sistemlerinin etkinliğini ve yeterliliğini denetlemekte, bankanın iç denetim biriminin hazırlayacağı denetim raporları BDDK'ya ve bağımsız denetim kuruluşuna sunulmakta, bağımsız denetim kuruluşunun hazırlayacağı bağımsız denetim raporu ve bilgi sistemleri denetimi raporu BDDK'ya gönderilmektedir. Yine banka bilgi sistemlerinin sahtecilik ve usulsüzlük yönünden denetlenmesi hem banka iç denetim birimi hem bağımsız denetim kuruluşu hem de BDDK tarafından yerine getirilmektedir. Türk bankacılık sektöründe BDDK denetimi, banka iç sistemleri ve bağımsız denetim unsurları iş birliği içinde görevlerini yerine getirmekte ve bankaların güvenli bir şekilde faaliyetlerini sürdürmelerinde çok önemli fonksiyonları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of banks in the financial system stems from the fact that the source of the loans extended by banks to people in need is based on the savings of the people. Banks have been subjected to extensive audit in terms of protecting the interests of the savers and the financial system. In the Turkish banking sector, the BRSA carries out public supervision, the monitoring and control of bank risks is carried out through internal systems, and the independent audit is carried out by independent audit institutions authorized by the BRSA. BRSA and independent audit firm audits the efficiency and adequacy of the internal control, internal audit and risk management systems, the audit reports to be prepared by the internal audit unit of the bank are submitted to the BRSA and the independent audit institution, the independent audit report and information systems audit report to be prepared by the independent audit firm are sent to the BRSA. However, the inspection of bank information systems in terms of fraud and irregularity is carried out by the internal audit unit of the bank, the independent audit firm and the BRSA. In the Turkish banking sector, BRSA supervision, bank internal systems and independent audit elements fulfill their duties in cooperation and have very important functions for banks to continue their activities in a safe manner.