Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik sistemlerinin Covid-19 pandemisi sürecinde çocukların farkındalığını arttırmak üzere kullanılması ve örnek bir proje çalışması
The use of virtual reality and augmented reality systems to raise children's awareness during the Covid-19 pandemic and an example project study
  1. Tez No: 722875
  2. Yazar: YAĞIZ TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Fine Arts, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Günümüz görüntüleme teknolojileri arasında son derece önemli bir yere sahip olan sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri birçok farklı alanda etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Çok farklı kullanım alanlarında hizmet veren bu teknolojiler özellikle kullanıcılarına tanıdıkları sınırsız özgürlük ve yaratım koşulları sebebi ile farklı alanlarda eğitim alanları (simülasyonları) oluşturmakta ve kullanıcılar tamamen sanal ve sanal nesneler ile zenginleştirilmiş ortamlarda farklı konular üzerine eğitim görmektedir. Bu şekilde beklenmeyen durumlar karşısında hazırlıksız kalma durumu büyük ölçüde azaltılabilmektedir. Hazırlanan tez ve uygulama projesi kapsamında ise Covid-19 pandemi dünyasında yeni kurallar ve gerekliliklere uyum sağlaması gereken çocuklar için eğitim alanı yaratmak hedeflenmiştir. Pandemi süreci ile değişen dünya kuralları ve hijyen gerekliliklerine alışma süreci aslında tüm yaş ve cinsiyetleri etkilemektedir. Fakat bu alışma süreci yaşanılan pandeminin etki ve tehlikesini anlamakta güçlük çeken çocuklarda daha zor bir şekilde seyretmektedir. Bu nedenle hazırlanan sanal eğitim alanı çocukları pandemi dünyasının gereklilikleri ve kurallarına hazırlamak üzere tasarlanmıştır. Yapılan literatür araştırması ile birlikte sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin çalışma prensipleri ve birçok farklı uygulama alanları irdelenmiştir. Aynı zamanda bu teknolojiler ile ortaya çıkan yeni öğrenme ortamlarının kullanımı üzerine gerekli araştırmalar yapılmıştır. Tezin ilk bölümünde kavramsal anlamda gerçekliğin üzerinde durulmuş, iki ve üçüncü bölümlerinde ise sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri baştan sona irdelenmiştir. Dördüncü bölümde yeni görüntüleme teknolojileri ile ortaya çıkan eğitim alanlarının pandemi dünyasında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise araştırmalar ışığında hayata geçirilen uygulama projesinin aşamaları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Virtual reality and augmented reality technologies, which have an extremely important place among today's imaging technologies, are used effectively in many different areas. These technologies, which serve in many different areas of use, create training areas (simulations) in different areas at the same time, especially due to the unlimited freedom and creation conditions they provide to their users, and users are trained on different subjects in completely virtual or enriched with virtual objects. In this way, being unprepared for unexpected situations can be greatly reduced. Within the scope of the thesis and application project, it is aimed to create an educational space for children who need to adapt to the new rules and requirements in the Covid-19 pandemic world. The process of getting used to the changing world rules and hygiene requirements with the pandemic process actually affects all ages and genders. However, this adaptation process is more difficult in children who have difficulty in understanding the impact and danger of the current pandemic. For this reason, the virtual education area is designed to prepare children for the requirements and rules of the pandemic world. With the literature research, the working principles of virtual and augmented reality technologies and many different application areas are examined. At the same time, necessary research has been carried out on the use of new learning environments that have emerged with these technologies. In the first part of the thesis, realism was emphasized in the conceptual sense, and in the second and third parts, virtual reality and augmented reality technologies were examined from beginning to end. In the fourth chapter, the usability of educational fields that emerged with new imaging technologies in the world of the pandemic was investigated. In the fifth and last chapter, the stages of the implementation project implemented in the light of the researches are explained.