Yerel yönetim kuruluşlarında toplam kalite yönetimi: Kastamonu ili araştırması
Total quality management in local government organizations: Kastamonu provincial research
- Tez No: 722876
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hizmet Tasarımı ve İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılan çalışmada Kastamonu Belediye'sinde görev alan personelin Toplam Kalite Yönetimi (TKY)'ne bakış düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte hazırlanmış olup, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 172 katılımcı ile yapılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile Balcı (2002) tarafından kamu örgütlerindeki TKY uygulama derecesini ölçmek üzere geliştirilen ve birçok kamu kuruluşunda uygulanarak güvenilirliği test edilen“TKY Uygulama Faktörleri Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23. 0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde ikili grup analizlerinde bağımsız student t-testi, ikiden fazla grup analizlerinde Oneway ANOVA, gruplar arasındaki farklılıkları belirlemede ise Tukey testleri analizi yapılmıştır. Çalışmaya katılan katılımcıların yaş ortalaması 34,8 yıl, %80,2'sinin erkek ve %63,4'ünün Lisans ve üzeri mezuniyete sahip oldukları belirlenmiştir. Belediye çalışanlarının TKY toplam ölçek ve alt boyut puan ortalamaları 3,3; örgütsel kültür ve örgütsel bağlılık 3,3; sürekli gelişme ve süreç yönetimi 3,3; müşteri odaklılık 3,7; çalışanların eğitimi 3,0; üst yönetimin liderliği 2,9; çalışanların katılımı 3,3 olarak bulunmuştur. Genel olarak vasat olarak yapılan değerlendirmelerde en yüksek ortalamaya sahip olan boyut müşteri odaklılıktır. Öncelikli olarak çalışanların eğitimi ve üst yönetimin liderliği boyutlarına yönelik iyileştirme yapılması gerektiği görülmektedir. Çalışmanın sonucunda belediye bünyesinde çalışan erkeklerin kadınlara; lisans ve üzeri mezuniyeti olanların lise ve altına göre; bekar olanların evlilere göre; 30 yaş ve altında olanların diğer yaş gruplarına göre; yönetici pozisyonunda görev alanların memur ve diğer personele göre yüksek ortalamaya sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, this descriptive study was conducted with 172 participants who volunteered to participate in the study, in order to determine the level of perception of the staff in the central districts of Kastamonu province on total quality management. In the study, the Personal Information Form prepared by the researcher and the“TQM Application Factors Scale”, which was developed by Balcı (2002) to measure the degree of TQM application in public organizations and whose reliability was tested by applying in many public institutions, were used. SPSS 23. 0 package program was used for statistical analysis of the data in the study. In the evaluation of the data, sample t-test was used for dual group analysis, Oneway ANOVA for more than two group analysis, and Tukey tests for determining differences between groups. It was determined that the average age of the participants participating in the study was 34. 84 years, 80. 2% of them were male and 63. 4% of them had undergraduate and above graduation. Municipality employees' TQM total scale and sub-dimension mean scores are 3,3; organizational culture and organizational commitment 3,3; continuous improvement and process management 3,3; customer focus 3,7; employee training 3,0; leadership of top management 2,9; employee participation was found to be 3,3. In general, the dimension with the highest average in the evaluations made as mediocre is customer orientation. It is seen that improvements should be made primarily in terms of training of employees and leadership of senior management. . As a result of the study, men working in the municipality to women; According to high school and below, those with undergraduate and above graduation; single ones compared to married ones; According to other age groups of those under 30 years old; It has been determined that those working in managerial positions have a higher average compared to civil servants and other personnel.