Beliren yetişkinlik döneminde stres ile başa çıkma tarzları ve problem çözme becerileri ile kişilik özellikleri ve eleştirel düşünme eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stress coping styles and problem solving skills, personality traits and critical thinking disposition in emerging adulthood
  1. Tez No: 722891
  2. Yazar: TUĞÇE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ERDOĞAN BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Toplumlarda yaşanan ekonomik, demografik ve kültürel değişimler sonucunda ortaya çıkan beliren yetişkinlik dönemi, ergenlik ile yetişkinlik arasındaki geçişi sağlayan önemli bir gelişimsel dönem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyin bu dönemde çeşitli faktörlere dayalı olarak yaşadığı stresle nasıl başa çıktığı ve karşılaştığı problemleri ne şekilde çözdüğü konusu da önemlidir. Kişilik özellikleri ve eleştirel düşünme eğilimi stresle başa çıkma tarzları ve problem çözme becerileri üzerinde etkili olan faktörler arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin stresle başa çıkma tarzları ve problem çözme becerileri ile kişilik özellikleri ve eleştirel düşünme eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi 224 üniversite lisans öğrencisinden (178 kadın, 46 erkek) oluşup, katılımcıların yaş aralığı 18-27 arasında değişmektedir. Araştırmaya katılan öğrencilere sırasıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”,“Problem Çözme Envanteri”,“Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi”ve“California Eleştirel Düşünme Ölçeği”uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda stresle başa çıkma tarzları ve problem çözme becerileri ile kişilik özellikleri ve eleştirel düşünme eğilimi arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca problem çözme becerileri ve kişilik özelliklerinin eleştirel düşünme eğilimini güçlü bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Çalışma bulguları ilgili literatür çerçevesinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Emerging adulthood which emerged as a result of ecenomic, demographic and cultural changes in societies, is an significant developmental period that provides the transition between adoloscence and adulthood. The issue of how the individual copes with the stress she or he experiences in this period based on various factors and how she or he solves the problems she or he encounters is also important. Personality traits and critical thinking disposition are among the factors that affect stress coping styles and problem solving skills. The main purpose of this study is to examine the relationship between stress coping styles and problem solving skills, personality traits and critical thinking disposition of individuals in emerging adulthood. The sample of the study consisted of 224 university undergraduate students (178 female and 46 male) and the age range of the participants ranged form 18-27.“Personal Information Form”,“Styles of Coping with Stress Scale”,“Problem Solving Inventory”,“Adjective-Based Personality Traits”and“California Critical Thinking Scale”were applied to the students who participated in the research. As a result of the analysis, it was determined that there were significant relationships between the styles of coping with stress and problem solving skills, personality traits and critical thinking disposition. In addition, it was found that problem solving skills and personality traits significantly predicted critical thinking disposition. The findings of the study are discussed within the framework of the relevant literature.