Çelik yapılar için olumsuzluk parametrelerinin bölgesel bazda incelenmesi
Regional analysis of negativity parameters for steel structures
  1. Tez No: 722909
  2. Yazar: ROJİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ile her bir coğrafik konuma özel yerel zemin koşulları ve bölgenin depremsellik öğelerinin birleşmesiyle elde edilen sahaya özgü tasarım spektrumlarının kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan 9 il merkezinde yer alan ve rastgele seçilen birer coğrafik konum örnek olarak seçilerek, bölge içinde depremsellik parametrelerinin ve tasarım spektrumlarının hangi düzeyde değiştiği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda güncel deprem yönetmeliğinde yer alan beş farklı yerel zemin sınıfı ve dört farklı deprem yer hareket düzeyi dikkate alınarak örnek olarak seçilen bölgedeki konumların her biri için deprem parametreleri, tasarım spektrumları hesaplanıp, bulunan değerler 9 il için karşılaştırılmıştır. Her bir il için elde edilen tasarım spektrumları kullanılarak örnek olarak seçilen bir çelik bina için adaptif statik itme analizi kullanılarak yapısal analizler gerçekleştirilmiştir. Yapısal analizlerde farklı olumsuzluk parametreleri kullanılmıştır. Tasarım spektrumlarının yapı olumsuzluk parametreleri ile birlikte değerlendirilmesi ile elde edilen sonuçlar: , yumuşak kat, tepe-yamaç etkisi ve kat adedi değişkenleriyle incelenmiştir. Elde edilen tüm deprem parametre ve yapısal analiz sonuçları bölge içinde değişik değerler almıştır.
Özet (Çeviri)
It has become mandatory to use site-specific design spectra obtained by combining the local ground conditions specific to each geographical location and the seismicity of the region with the Turkish Building Earthquake Code, which entered into force on January 1, 2019. In this study, a randomly selected geographical location in nine city centres in the Southeastern Anatolia Region was chosen as an example, and it was tried to determine at what level the seismicity parameters and design spectra changed within the region. For this purpose, earthquake parameters and design spectra were obtained for each of the locations in the region selected as an example, taking into account five different local soil classes and four different earthquake ground motion levels in the current earthquake code, and the values found were compared for nine provinces. Structural analyses were carried out using adaptive static pushover analysis for a steel building selected as an example using the design spectra obtained for each province. Different negativity parameters were used in structural analysis. The results obtained by evaluating the design spectra together with the building negativity parameters: soft storey, hill-slope effect and number of storeys variables were examined. All earthquake parameter and structural analysis results obtained have different values within the region.