Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin dil hakkında bilgileri ile dil yeterlilikleri arasındaki ilişki
The relationship between language skills and knowledge of learners who are learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 722913
  2. Yazar: BÜŞRA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA UZDU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dil farkındalığı, belirli dil bilgilerini içselleştirme sürecinde öğreniciler tarafından kademeli olarak oluşturulan dil biçimlerinin ve işlevlerinin anlaşılmasını ifade eder. Sadece soyut değil, aynı zamanda karmaşık olan zihinsel bir aktivitedir(Wang,2018). Yabancı dil olarak Türkçe öğreniminin dil becerileri üzerindeki eksiklikleri dil farkındalığına sahip olmamaktan kaynaklanabilir. Bu çalışmada“Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin dil hakkında bilgileri ile dil yeterlikleri arasındaki ilişki nasıldır?”sorusuna yanıt aranmıştır. Çalışmada ilk olarak yabancı dil olarak Türkçe öğrenirken dil farkındalığının önemi ifade edilmiş ardından bunun dil düzeyleri üzerindeki etkisine bakılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, DEDAM'da Türkçe dersi alan, B2 düzeyine ulaşmış ve seviyeleri birbirine yakın olan 30 öğrenciden oluşan bir grup ile sınırlandırılmıştır. Çetin (2015)'in geliştirmiş olduğu DHB anketi uyarlanarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler ışığında öğrencilerin Türkçe dil yeterliklerini ölçmek amacıyla dört temel dil becerisini ölçen testlerin sonuçlarının ortalamasına bakılarak ilgili karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmada SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 paket programı yardımıyla veriler analiz edilmiştir. Frekans tabloları, yüzdelikler grafiklerle çalışma için ön bilgiler elde edilmiştir. Ortalama, standard sapma, maksimum, minimum gibi istatistikleri içeren tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. İki bağımsız değişken arasında ilişki olup olmadığına bakmak için korelasyon tablosu ile test edilmiştir. Kurulan hipotezlerin bu testler yardımıyla anlamlı olup olmadığı kontrol edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin dil hakkındaki bilgileri ile başarı düzeyleri arasında bir ilişkinin olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Language awareness refers to learners' gradual formation of language forms and functions as they internalize certain language knowledge. It is a complex mental activity as well as an abstract one (Wang,2018). The shortcomings of learning Turkish as a foreign language on language skills may be due to lack of language awareness. In this study,“How is the relationship between the knowledge of the language and language proficiency of learners of Turkish as a foreign language?”was searched for an answer to the question. In the study, firstly, the importance of language awareness while learning Turkish as a foreign language was expressed, and then its effect on language levels was examined. The study group of the research was limited to a group of 30 students who took Turkish lessons at DEDAM, reached the B2 level and whose levels were close to each other. Data were collected by adapting the DHB questionnaire developed by Çetin (2015). In the light of the data obtained, in order to measure the Turkish language proficiency of the students, the relevant comparisons were made by looking at the average of the results of the tests measuring the four basic language skills. In the study, data were analyzed with the help of SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 package program. Preliminary information has been obtained for working with frequency tables, percentages, graphics. Descriptive statistics including statistics such as mean, standard deviation, maximum and minimum were made. It was tested with a correlation table to see if there is a relationship between the two independent variables. It was checked whether the established hypotheses were meaningful with the help of these tests. According to the results obtained, it has been observed that there is no relationship between students' knowledge of language and their level of achievement.