The effects of reproductive right policies on women's experience of egg and embryo freezing process in Turkey
Üreme hakkı politikalarının Türkiye'de kadınların yumurta ve embriyo dondurma işlemi deneyimine etkileri
  1. Tez No: 722918
  2. Yazar: COŞKU DENİZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İDİL AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Türkiye'de üreme politikalarına ilişkin çalışmalar ve analizler, yasal çerçevedeki sürekli değişimler nedeniyle belirsizliklerle işlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, üreme hakkı politikalarının Türkiye'de kadınların yumurta ve embriyo dondurma deneyimine etkilerinin incelenmesidir. Araştırmanın problemine cevap verebilmek için araç olarak nitel araştırma kullanılmıştır. Kadınların dondurma nedenlerine bakılmaksızın yumurtalarını donduran veya embriyolarını donduran 18 kadınla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Kadınların anlatılarını ve deneyimlerini araştırmak için bir yöntem olarak kullanılan tematik analiz ile değerlendiriliştir. Bu nedenle araştırmanın katılımcılarını belirlemek için kartopu örnekleme tekniği ve amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Web tabanlı nitel bir veri analiz programı olan 'Dedoose', veri yönetimi ve analizi amacıyla bu araştırmada kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies and analyses of reproduction policies are wrought with ambiguities in Turkey due to continuous changes within the legal framework. The aim of the study the effects of reproductive rights policies on women's experience of egg and embryo freezing process in Turkey. In order to answer the research problem of the study, qualitative research is used as a tool. Semi- structured in depth interviews were conducted with 18 women who either freeze their eggs or freeze their embryos, regardless of women's reasons for freezing. Thematic analysis employed as a method to research on women's narratives and experiences. Thus, the snowball sampling technique and purposive sampling was used to determine participants for the study. 'Dedoose', a web based qualitative data analyzing program, is used for data management and analyzing purposes.