Telkin metodunun askeri lisan okullarında İngilizce kelime öğretiminde kullanılması
Using suggestopedia for teaching English words at military language schools in Turkey
- Tez No: 72293
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
tezin özeti“Telkin yönteminin Askeri Lisan Okullarında İngilizce Kelime Öğretiminde Kullanılması”adlı tezimin birinci bölümünde tezin amacı önemi, araştırmada kullanılan yöntem, araştırmanın kavramsal çerçevesi, varsayımlar, araştırmanın kapsamı ve sınırlılıkları ile veri materyal toplama tekniklerinden bahsedilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde ise Telkin yönteminin tarihçesine değinilerek bu yöntemden önce yabancı dil öğretiminde kullanılan yöntemlere ilişkin kısa bilgiler verilmiş, telkin yöntemiyle bu yöntemlerin ortak noktalan belirlenmiş, telkini zorlaştıran engeller ortaya konulmuş, telkin yöntemi çok değişik yönlerden ele alınarak eğitimde kullanılmasına yer verilerek ve müziğin etkisi kullanılarak öğrenimin nasıl gerçekleştiği açıklanmıştır. Aynı zamanda bu bölümde, telkin yöntemiyle ilgili verilen bilgilerin ışığında, yöntemin sınıf içinde kullanımındaki yapısı açıklanmış ve Türkiye'de bu yöntemi kullanarak öğretim yapan sistemler incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise bütün bu verilerin ışığında Jandarma Okullar Komutanlığı 1996 - 1997 İngilizce Temel Hazırlık Kursiyerleri 'ne telkin yöntemi uygulanarakjngilizce kelime öğretimiyle ilgili deneyler değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first chapter of the research called Using Suggestopedia in Teaching English Words at Military Language Schools in Türkiye; the aim of the thesis, its importance, the method, the conceptual frame, the assumptions, the scope, the limitations and the techniques that are used in order to collect material are mentioned. In the second chapter; the history of suggestopedia and the methods which were previously used till suggestopedia are mentioned, the similarities between suggestopedia and the other methods, obstacles making suggestopedia atmosphere difficult are stated. Dealing with suggestopedia in many different aspects, focusing on the effects of music on the method; it is explained how learning is realized by relaxation therapy techniques. This chapter also deals with the structure of suggestopedia in classroom and the education systems using suggestopedia in language teaching in Türkiye are investigated and brief information is given about it. In the last chapter; in the lights of the information which was collected in the previous chapters, in order to see how effective the method is in teaching English words, students at the Gendarme Language Course are tested. By evaluating the tests results, some suggestions are also made on the subject in this chapter. 56