Çokkültürlü eğitime dayalı öğretim ilke ve yöntemleri dersinin çokkültürlü öğretmen yeterliklerine, evrensellik-farklılık yönelimine ve mesleğe yönelik tutuma etkisi
The effect of multicultural education based instructional principles and methods course on multicultural teacher competencies, universality-diversity orientation and attitude towards the profession
- Tez No: 722930
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Öğretim İlke ve Yöntemleri (ÖİY)”ders programını çokkültürlü eğitim yaklaşımına uygun olarak yeniden tasarlamak ve bu programın uygulama sürecinin öğretmen adaylarının çokkültürlü öğretmen yeterliklerine, evrensellik-farklılık yönelimlerine (EFY) ve mesleğe yönelik tutumlarına etkisini ortaya çıkarmaktır. Çok aşamalı karma desende yürütülen bu araştırmada öğretim elemanları (n=8) ve öğretmen adaylarının (n=17) görüşlerinden elde edilen bulgulara dayalı olarak tasarlanan Çokkültürlü Eğitime Dayalı Öğretim İlke ve Yöntemleri (ÇÖİY) ders programı pilot uygulama sürecinden geçirilerek 13 haftalık asıl uygulama sürecine konmuş ve öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen ile etkililiği araştırılmıştır. Uygulamanın katılımcılarını 59 öğretmen adayı oluşturmuştur. Veri toplama araçları ise Miville-Guzman EFY Ölçeği, Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği, araştırmacı tarafından geliştirilen Çokkültürlü Öğretmen Yeterlikleri Ölçeği ve katılımcıların görüşleri ile öğrenme ürünlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel ve nitel bulgularına dayalı olarak ÇÖİY ders programının öğretmen adaylarının çokkültürlü öğretmen yeterlikleri, evrensellik-farklılık yönelimleri ve mesleğe yönelik tutumları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, Öğretim İlke ve Yöntemleri dersinin çokkültürlü öğretmen yeterliklerini geliştirebilecek biçimde yeniden tasarlanabildiği, böyle bir tasarının öğretmen adaylarını kültürel çeşitliliğe hazırlamada işlevsel olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to redesign the“Instructional Principles and Methods (IPM)”curriculum in accordance with the multicultural education approach and to examine the effect of this course on multicultural teacher competencies, universality-difference orientation and attitude towards teaching. The Multicultural Education Based Instructional Principles and Methods (MIPM) curriculum, which was designed based on the findings obtained from the views of the teacher educators (n=8) and teacher candidates (n=17) during the needs assessment phase of this multi-phase mixed methods research, was pilot-tested, put into the 13-week actual implementation period and its effectiveness was investigated through pretest-posttest quasi experimental design. Participants of the experimental process consisted of 59 pre-service teachers. Data collection tools consisted of Miville-Guzman Universality-Diversity Orientation (UDO) Scale, Attitude Towards Teaching Profession Scale, Multicultural Teacher Competencies Scale developed by the researcher, and learning products along with the opinions of the participants. Based on the quantitative and qualitative findings of the research, it was determined that the MIPM curriculum had a positive effect on pre-service teachers' multicultural teacher competencies, UDO and attitudes towards the profession. In conclusion, it was determined that the Instructional Principles and Methods course can be redesigned to improve multicultural teacher competencies, and such a design is functional in preparing teacher candidates for cultural diversity.