Şiddete maruz kalan kadınlarda kendilik algısı ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-perception and problem solving skills in women exposed to violence
- Tez No: 722931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, şiddete maruz kalan kadınlarda kendilik algısı ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma grubu İstanbul ilinde Beyoğlu ilçesinde olan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfına başvuran kadınlar dahil edilmiştir. İstanbul ilinde Beyoğlu ilçesinde olan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfına başvuran 18-65 yaş arası bireyleri seçerken olasılıksız örnekleme yöntemlerinden biri olan uygun örnekleme kullanılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Problem Çözme Envanteri (PÇE), Sosyal Karşılaştırma Ölçeği, Kadına Yönelik Şiddeti Derecelendirme Ölçeği kullanılarak veri elde edilmiştir. Araştırmadaki değişkenlerin düzeyi betimsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Karşılaştırma testleri, bağımsız değişkenlere göre farklılaşma durumlarını incelemek için kullanılmıştır. Buna göre, normal dağılımı gösteren verilerde iki bağımsız grubun ortalamalarının birbirinden farklı olup olmadığını test etmek için t-test analizi kullanılmıştır. Araştırmada değişkenler arasında olan ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu analizi kullanılarak incelenmiştir. Araştırıma sonucunda elde edilen bulgular şiddete maruz kalanlar kadınların problem çözme ve kendilik algısı puanları, şiddete maruz kalmayan kadınlara göre daha düşük bulunmuştur ve problem çözme ve kendilik algısı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to examine the relationship between self-perception and problem-solving skills in women who have been exposed to violence. Women who applied to the Mor Roof Women's Shelter Foundation, whose research group is located in Beyoğlu district in Istanbul, were included. Convenience sampling, which is one of the improbable sampling methods, was used to select individuals between the ages of 18-65 who applied to the Mor Roof Women's Shelter Foundation in Beyoğlu district of Istanbul. In the study, data were obtained by using Personal Information Form, Problem Solving Inventory (PSI), Social Comparison Scale, and Violence Against Women Rating Scale. The level of variables in the study was analyzed using descriptive statistics. Comparison tests were used to examine the differentiation status according to independent variables. Accordingly, t-test analysis was used to test whether the means of two independent groups differed from each other in data showing normal distribution. In the research, the relationships between the variables were examined using Pearson Product-Moment Correlation analysis. Findings obtained as a result of the research, the problem solving and self-perception scores of the women who were exposed to violence were found to be lower than the women who were not exposed to violence, and a significant relationship was found between problem solving and self-perception.