Kritik hastada prognozu öngörmede prognostik nutrisyonel indeksin değeri
Prediction of prognosis in critical patients value of the prognostic nutritional index
  1. Tez No: 722957
  2. Yazar: MÜSLİME KASA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİRE BELGİN AKILLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Yoğun bakımda takip edilen hastalarda prognostik nütrisyonel index (PNI) değerinin prognozla ilişkisini prospektif olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18 yaş üstü 3. basamak yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, hastaneye kabuldeki vital bulguları, özgeçmiş bilgileri, gelişinde rutin çalışılan hemogram ve biyokimyasal parametreleri, şok indexi, glaskow koma skoru, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE II) ve Sepsis-related Organ Failure Assessment (SOFA) skoru, quick Sequential Organ Failure Assessment (qSOFA) skoru rutin biyokimyasal ve hematolojik parametreleri kaydedildi. Kabuldeki albumin ve lenfosit değerleri ile PNI (( 10*albumin (gr/dl)+0,005*lenfosit (mm3 )) formülü ile hesaplandı. Hastaların yoğun bakıma yattıktan sonraki vazopresör ihtiyacı, akut böbrek yetmezliği gelişimi, renal replasman tedavi ihtiyacı, mekanik ventilasyon ihtiyacı, entübe edilmiş ise weaning başarısı/başarısızliği, trakeostomi açılıp/açılmadığı, şok tablosu gelişip/gelişmediği, multiorgan yetmezliği gelişip/gelişmediği, GİS kanama geçirip /geçirmediği, hastane içi mortalitesi ve hastanede yatış süreleri sistem üzerinden takip edildi. Hastane içi mortalite hastane kayıt sisteminden izlendi. Çalışmanın primer sonlanım noktası hastane içi mortalite, sekonder sonlanım noktası multiorgan yetmezliği gelişmesi, akut böbrek yetmezliği gelişmesi, vazopressör ihtiyacı, weaning başarısı ve renal replasman tedavi ihtiyacı olarak belirlendi. Bulgular: Bu prospektif gözlemsel cohort çalışması Konya'da 3.Basamak sağlık hizmeti veren akademik bir bölge hastanesinin acil servisine ait 3.Basamak yoğun bakımında yürütüldü. Bu acil servis yılda yaklaşık 350.000 hastaya hizmet vermektedir. Acil servis yoğun bakımı ise yıllık yaklaşık 1000 hastayı kabul etmektedir. Çalışma Şubat 2020 ve 30 Aralık 2020 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya toplam 400 hasta dahil edildi. 400 hastanın 248'i erkek (62) ve 152'ü (38) bayandı. Yaş ortalama median 71(28) idi. Ortalama APACHE II skoru 15 median (15), GCS 14 median (9), SOFA skoru 4 median (7), qSOFA 1 median (2), PNI 36.51 median (8) idi. PNI hastane içi mortaliteyi tahmin etmedeki performans karakteristikleri (area under the curve, sensitivity, specificity, predictive value, likelihood ratios) hesaplandı. ( Mortalite için ROC eğrisi kullanılarak elde edilen cut-off değeri PNI ≤ 31.02 idi ).
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to prospectively evaluate the relationship between prognostic nutritional index (PNI) value and prognosis in patients followed in the intensive care unit. Materials and Method: Patients over the age of 18 in need of tertiary intensive care were included in the study. Demographic information of patients, vital signs on admission to hospital, background information, routine hemogram and biochemical parameters on admission, shock index, Glasgow coma score, Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE II) and Sepsis-related Organ Failure Assessment (SOFA) score, quick Sequential Organ Failure Assessment (qSOFA) score, routine biochemical and hematological parameters were recorded. Albumin and lymphocyte values at admission and PNI ((10*albumin (gr/dl)+0.005*lymphocyte (mm3)) were calculated with the formula. The need for vasopressors after hospitalization in the intensive care unit, the development of acute renal failure, the need for renal replacement therapy, the need for mechanical ventilation, the success/failure of weaning if intubated, whether or not a tracheostomy has been opened, whether a shock picture has developed or not, whether multiorgan failure has developed or not, whether or not GIS bleeding has occurred. In-hospital mortality and length of hospital stay were tracked through the system. In-hospital mortality was monitored from the hospital registry system. The primary endpoint of the study was in-hospital mortality, the secondary endpoint was development of multiorgan failure, development of acute renal failure, need for vasopressor, success of weaning, and need for renal replacement therapy. Results: This prospective observational cohort study was carried out in the 3rd level intensive care unit of the emergency department of an academic regional hospital providing 3rd level healthcare services in Konya. This emergency department serves approximately 350,000 patients annually. Emergency intensive care unit accepts approximately 1000 patients annually. The study was conducted between February 2020 and December 30, 2020. A total of 400 patients were included in the study. Of 400 patients, 248 (62) were male and 152 (38) were female. The mean age was 71(28) years. The mean APACHE II score was 16.82(15), GCS median 11.52(9), SOFA score median 5.31(7), qSOFA median 1.08(2), PNI median 36.51(8). Performance characteristics (area under the curve, sensitivity, specificity, predictive value, likelihood ratios) for estimating PNI in-hospital mortality were calculated.