İlköğretim matematik öğretmenlerinin acil çevrimiçi eğitim süreçlerinin incelenmesi: Bir durum çalışması
Examination of distance education process of primary education mathematics teachers: A case study
  1. Tez No: 722956
  2. Yazar: NAZLI ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TANIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada ilköğretim matematik öğretmenlerinin acil çevrimiçi eğitimdeki matematik ders uygulamalarının ve bu sürece ilişkin anlayışlarının derinlemesine incelenip ortaya koyulması amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi nitel olarak benimsenmiş ve bütüncül çoklu durum çalışması olarak desenlenmiştir. Verilerin toplanması, analiz edilmesi ve yorumlanması bu doğrultuda gerçekleşmiştir. Araştırmanın katılımcılarının seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden birisi olan ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacının incelediği durumları açıklamasına hizmet edecek, önceden belirlenmiş ölçütler doğrultusunda gönüllülük esasına göre 2020-2021 eğitim öğretim yılında Kocaeli ilinde bir devlet okulunda çalışmakta olan 2 ilköğretim matematik öğretmeni katılımcı olarak seçilmiştir. Araştırmanın verilerinin toplandığı süreçte oluşabilecek herhangi bir sistematik hatayı en aza indirmek amacıyla birden çok yöntem ve tekniğin beraber kullanıldığı triangülasyon (üçgenleme) yaklaşımı benimsenmiştir. Bu bağlamda araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmelerin video kayıtları, katılımcıların ders videoları ve süreçte kullanılan öğretmen dokümanları ile toplanmıştır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından literatüre dayalı olarak oluşturulmuş çerçeve dahilinde betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda öğretmenlerin uzaktan eğitime ilişkin genel anlamda fikir sahibi olmalarına karşın süreç yönetiminde özellikle ders uygulamalarında zorlandıkları gözlemlenmiştir. İçeriği sunma, ders yönetimi, ölçme ve değerlendirme gibi öğretimin çeşitli süreçlerinde yetersiz kaldıkları fark edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine and reveal the mathematics lesson applications of primary school mathematics teachers in emergency online education and their understanding of this process. The research method was adopted qualitatively and designed as a holistic multiple case study. The collection, analysis and interpretation of the data took place in this direction. Criterion sampling method, which is one of the purposive sampling methods, was used in the selection of the participants of the study. Two primary school mathematics teachers working in a public school in Kocaeli in the 2020-2021 academic year were selected as participants on a voluntary basis in line with predetermined criteria, which will serve to explain the situations examined by the researcher. In order to minimize any systematic error that may occur in the process of collecting the data of the research, the triangulation approach, in which multiple methods and techniques are used together, was adopted. In this context, the data of the research were collected with the video recordings of the semi-structured interviews, the lecture videos of the participants and the teacher documents used in the process. The data of the research were analyzed by using the descriptive analysis method within the framework created by the researcher based on the literature. As a result of the analysis, it was observed that although the teachers had a general idea about distance education, they had difficulties in process management, especially in course applications. It has been noticed that they are inadequate in various processes of teaching such as presenting the content, course management, measurement and evaluation.