Karayolları zorunlu mali sorumluluk sigortalarında destekten yoksun kalma tazminatı
Loss of support within in the scope of highways compulsory financial liability insurance
  1. Tez No: 722986
  2. Yazar: EMRE ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT SÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tarihsel gelişim süreci içerisinde ulaşım araçların çeşitlenmesi ve geniş kitleler tarafından erişilebilir hale gelmesi trafik kazalarının sayısını arttırmıştır. Trafik kazaları neticesinde oluşan zararların tazmin edilememesi durumunun yaratacağı olumsuzluklar mali sorumluluk sigortasının yaptırılmasını zorunlu kılmıştır. Karayolları zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamında sigortacı prim karşılığında motorlu araç işletilmesi nedeniyle zarar gören üçüncü kişilerin zararlarını sigorta sözleşmesindeki teminatlara uygun olarak tazmin etme yükümlülüğü altındadır. Sigortacının söz konusu yükümlülüklerinin başında trafik kazası sonucunda meydana gelen ölüm neticesinde uğranılan zararlara ilişkin destek yoksun kalma tazminatı gelmektedir. Bu çalışmada sorumluluk hukuku ilkeleri çerçevesinde destekten yoksun kalma tazminatı ve karayolları zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamında sigortacının destekten yoksun kama tazminatındaki sorumluluğu ve öğretide tartışmalı olan kusurlu desteğin ya da bir diğer ifadeyle destek kusurunun sigortacının sorumluluğuna etkisi ele alınmıştır. Bu çalışmada ilk olarak Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde araç işletenin sorumluluğu değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise destekten yoksun kalma tazminatının hukuki niteliği, dayanağı, kapsamı ve özellikleri irdelenmiştir. Son olarak ise sigorta kavramı hukuki niteliği ve özellikleriyle ele alınarak özellikle destek kusurunun sigortacının destekten yoksun kalma tazminatındaki sorumluluğuna etkisi öğreti ve yargı kararları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Türk Ticaret Kanunu, Türk Borçlar Kanunu ve Karayolları Trafik kanunu başta olmak üzere yürürlükte bulunan mevzuat, yüksek yargı kararları, süreli ve süresiz yayınlar göz önüne alınarak bu çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the historical development process, the diversification of transportation vehicles and their accessibility by large masses has increased the number of traffic accidents. Problems created in case of that inability to compensate for the damages caused by traffic accidents has made it obligatory to take out financial liability insurance. Under the scope of the compulsory liability insurance of highways, the insurer is obliged to compensate the damages of third parties who are damaged due to the exploitation of motor vehicles in return for a premium in accordance with the guarantees in the insurance policy. One of the most important obligations of the insurer is the compensation for loss of regarding the damages incurred as a result of the death resulting from a traffic accident. In this study, the liability of the insurer in compensation for lack of support within the scope of highway compulsory liability insurance and the effect of support failure, which is controversial in the doctrine, on the liability of the insurer, in other words, is discussed. In this study, firstly, the responsibility of the vehicle exploiter has been evaluated within the framework of the Highways Traffic Law. Secondly, the legal nature, basis, scope and characteristics of deprivation of support compensation were examined. Finally, the concept of insurance has been handled with its legal character and characteristics, and especially the effect of support failure on the insurer's liability for deprivation of support is evaluated within the framework of doctrines and judicial decisions. This study has been prepared by taking into account the current legislation, high judicial decisions, periodical, and non-periodical publications, especially the Turkish Commercial Code, Turkish Code of Obligations and Highways Traffic Law.