Hanehalkı gelir, tüketim ve tasarruf eğilimlerinin incelenmesi: Türkiye finansal ayak izi örneği
Analysis of households in terms of income, consumption and savings: The case of Turkey financial footprint
- Tez No: 722987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ERDİNÇ DİNÇSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan yaşamının bir parçası olan tüketim olgusu ile ilgili geçmişten günümüze birçok araştırma yapılmış, tüketimin etkilerini iktisat bilimi açıklamaya çalışmıştır. Ayrıca tüketim sebebiyle oluşan dünya sisteminin işleyişine karşı baskıları ölçmek ve tanımlamak için bilim adamları çevresel ayak izi üzerine birçok araştırma yapmıştır. Yapılan araştırmalarda çevresel ayak izi kavramı ile sürdürülebilirlik sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde açıklanmaya çalışılan ayak izi kavramı son yıllarda ağırlıklı olarak tarım ve iklim bilimi gibi çeşitli alanlarda sıkça kullanılan bir terimdir. Daha da popülerleşmesini beklediğimiz finansal ayak izi kavramı genellikle bireylerin finansal durumunu analiz etmek için kullanılır. Ekonomi açısından bakmak gerekirse kilit öneme sahip olan konulardan biri de hane halkı gelirlerinin tüketim ve tasarruf arasında dağıtılması kararıdır. Hane halklarının tüketim harcama kararı toplam talebin en büyük kaynağı ve refah seviyesinin göstergesidir. İkinci bölümün başında tüketim kültürünü yaygınlaştıran faktörler daha sonrasında ise tüketimi etkileyen faktörlere yer verilmiştir. Hane halkı gelir, tüketim, tasarruf ilişkisini anlayabilmek için tüketim teorileri araştırılmıştır. Tüketim teorileri, Mutlak Gelir Hipotezi, Nisbi Gelir Hipotezi, Zamanlararası Tüketim Hipotezi, Yaşam Boyu Gelir Hipotezi, Sürekli Gelir Hipotezi, Rassal Yürüme Hipotezi başlıkları altında incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, Türkiye'nin finansal ayak izinin bulunmasını amaçlayan bu çalışmanın literatüre yeni bir bakış açısı kazandıracağını düşünmekteyim.
Özet (Çeviri)
Many studies have been conducted from the past to the present regarding the phenomenon of consumption, which is a part of human life, and economics has tried to explain the effects of consumption. In addition, scientists have done a lot of research on the environmental footprint to measure and describe the pressures against the functioning of the world system caused by consumption. In the researches, it is aimed to provide sustainability with the concept of environmental footprint. The concept of footprint, which is tried to be explained in the first part of the study, is a term that has been frequently used in various fields such as agriculture and climate science in recent years. The concept of financial footprint, which we expect to become even more popular, is often used to analyze the financial situation of individuals. From an economic point of view, one of the key issues is the decision to distribute household income between consumption and savings. The consumption expenditure decision of the households is the biggest source of the total demand and the indicator of the welfare level. At the beginning of the second part, the factors that spread the consumption culture and then the factors that affect the consumption are given. Consumption theories have been researched in order to understand the relationship between household income, consumption and savings. Consumption theories are examined under the titles of Absolute Income Hypothesis, Relative Income Hypothesis, Intertemporal Consumption Hypothesis, Lifetime Income Hypothesis, Permanent Income Hypothesis, Random Walk Hypothesis. In the third part of the study, I think that this study, which aims to find the financial footprint of Turkey, will bring a new perspective to the literature.