Uzay madenciliği ve uluslararası ilişkiler
Space mining and international relations
- Tez No: 722993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Uluslararası İlişkiler, Astronomy and Space Sciences, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bilim ve teknoloji dünyasında yaşanan gelişmeler uluslararası ilişkileri dönüştürmektedir. Bu çalışmada, uzay madenciliği, uluslararası ilişkiler bağlamında incelenmiştir. Uzay madenciliği, son dönemlerde birçok farklı uluslararası toplum öznesi tarafından dikkate alınan ve üzerinde çalışılan bir sahadır. Uzay madenciliğinin tam olarak başarılması durumunda, devasa boyutlarda su rezervleri, enerji kaynakları ve madenî malzemeler elde edilebilecektir. Bu durumun uluslararası ilişkileri siyasi, iktisadi ve hukuki açıdan etkileyeceği düşünülmektedir. Çalışmanın ana motivasyonu, bu etkilerin neler olduğunun ve olabileceğinin araştırılmaya değer bir husus olduğu düşüncesidir. Çalışmada belge tarama yöntemi kullanılmıştır. ABD, Çin, Japonya ve Lüksemburg uzay madenciliği faaliyetleri ile öne çıkan aktörler olduğu için bu devletlerin çalışmaları ele alınmıştır. Bu tezin amacı, uzay madenciliğini uluslararası ilişkiler üzerinden tetkik ederek literatüre katkıda bulunmaktır. Çalışmanın sonucunda; uzay madenciliğinin şu an için uluslararası iktisadi ilişkileri köklü bir şekilde etkileyecek kadar ilerlemiş olmadığı ancak bunun gelecekte mümkün olabileceği, bu sahanın yasallığının uluslararası hukuk açısından muğlak olduğu ve yeni düzenlemelere ihtiyaç duyduğu, uluslararası ilişkiler kuramları üzerinden düşünüldüğünde uzay madenciliğinin hem çatışma hem iş birliği olanakları sunabileceği ve son olarak bu alana bütçe ayıran aktörlerin uluslararası siyasette daha fazla güç kazanacağı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in the world of science and technology transform international relations. In this study, space mining is examined in the context of international relations. Space mining is a field that has been considered and studied by many different international community subjects recently. In case of full success of space mining, huge water reserves, energy resources and mineral materials can be obtained. It is thought that this situation will affect international relations politically, economically and legally. The main motivation of the study is the idea that what these effects are and can be is an issue worth investigating. In the study, document scanning method was applied. Since the USA, China, Japan and Luxembourg are prominent actors with space mining, the studies of these states are analyzed. The aim of this thesis is to contribute to the literature by examining space mining through international relations. As a result of the study, we can say that space mining has not advanced enough to affect international economic relations radically for now, however it may be possible in the future, the legality of this field is ambiguous in terms of international law and it needs new regulations, and last, it has been observed that the actors who allocate a budget to this area will gain more power in international politics.