Devletlerin uzay üzerindeki egemenlik yetkilerinin sınırları
Limits of states' sovereignty in outer space
- Tez No: 996081
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Uzayın giderek artan stratejik ve ekonomik önemi, devletlerin bu alandaki egemenlik iddialarını ve hukuki sorumluluklarını tartışmalı hale getirmektedir. 1967 tarihli Dış Uzay Antlaşması, uzayın hiçbir devlet tarafından egemenlik altına alınamayacağını öngörse de son yıllarda uzay madenciliği, özel sektör yatırımları ve askeri faaliyetler, bu ilkeyi fiilen zorlayan gelişmeler arasındadır. Bu çalışma, uzayı ilgilendiren uluslararası antlaşmalar, devletlerin uzay sahasındaki uygulamaları ve egemenlik kavramının geçmişten günümüze taşıdığı anlam bağlamında devletlerin uzaydaki egemenlik yetkilerinin sınırlarını çizmeye çalışacaktır. ABD ve Lüksemburg gibi ülkelerin uzay kaynaklarının mülkiyetine ilişkin çıkardığı yasaların uluslararası hukukla etkileşimi ele alınacaktır. Ayrıca, Ay ve diğer gök cisimleri üzerinde fiili egemenlik kurma çabaları, bu yöndeki uygulamaların egemenlik kavramı içerisindeki yeri ve uluslararası antlaşmalarla çatıştığı noktalar incelenecektir. Çalışmada, devletlerin uzay faaliyeti yürütürken yetki aşımı yapıp yapmadığı, uzayın bir mülkiyet konusu, egemenlik objesi haline getirip getirmedikleri, uzayın olası bir muharebe sahasının önüne geçilmesi için yapılabilecekler sorgulanacak ve uzay faaliyetlerinin barışçıl ve sürdürülebilir bir çerçevede düzenlenebilmesi için olası düzenleme önerileri araştırılacaktır. Son olarak, gelecekte uzay üzerinde egemenlik tartışmalarının nasıl evrilebileceği konusunda öngörülerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The increasing strategic and economic importance of space makes the sovereign claims and legal responsibilities of states in this area controversial. Although the 1967 Outer Space Treaty stipulates that no state can bring space under its sovereignty, recent developments such as space mining, private sector investments, and military activities have effectively challenged this principle. This study will attempt to define the limits of states' sovereign powers in space within the context of international treaties concerning space, the practices of states in the space domain, and the meaning of the concept of sovereignty from the past to the present. The interaction of laws enacted by countries such as the USA and Luxembourg regarding the ownership of space resources with international law will be examined. In addition, efforts to establish de facto sovereignty over the Moon and other celestial bodies, the place of such practices within the concept of sovereignty, and the points where they conflict with international treaties will be investigated. This study will examine whether states exceed their authority in conducting space activities, whether they are turning space into a matter of ownership or an object of sovereignty, what can be done to prevent space from becoming a potential battlefield, and will explore possible regulatory proposals for regulating space activities within a peaceful and sustainable framework. Finally, it will make predictions about how sovereignty debates over space might evolve in the future.