Genç yetişkin bireylerin olumsuz değerlendirilme korkusu ve benlik saygısı düzeyinin kişiler arası ilişki boyutları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Research of the effect of young adults fear of negative assessment and self-esteem level on the dimensions of interpersonal relationship
  1. Tez No: 722994
  2. Yazar: BEGÜM DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsanların, birbirleriyle olan ilişkilerinde sahip oldukları kişilik özellikleri, kendisine yönelik düşünceleri ve çevresel etkenler gibi birçok faktör rol oynadığına dair araştırmalar bulunmaktadır. Benlik saygısı düzeyi ve olumsuz değerlendirilme korkusu düzeyinin kişilerin aralarındaki ilişkileri üzerinde etkisi olduğu düşünülmüştür. Bu araştırmanın amacı, bireylerin benlik saygısı ve olumsuz değerlendirilme korkusu düzeylerinin kişilerarası ilişki boyutları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Belirtilen değişkenler bağlamında araştırmaların varlığı sınırlıdır. Çalışmanın evreni, gönüllü olarak çalışmaya katılan Türkiye'de İstanbul ilinde yaşayan 20-40 yaş grubundaki genç yetişkin nüfus olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi ise,%95 güven aralığı %5 hata payıyla hesaplanarak İstanbul ilindeki genç yetişkin nüfustan kolayda örneklem yöntemiyle seçilen 398 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların %62,3' ü ( 248 kişi ) kadın, %37,7' si ( 150 kişi ) erkektir. Araştırmada veri toplama araçları, kişisel bilgi formu, Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Kişilerarası İlişki Boyutu Ölçeği olarak belirlenmiştir. IBM SPSS 24 veri toplama programı kullanılarak veri analizi yapılmıştır. Bağımsız değişkenlerin, kişilerarası ilişki boyutlarını anlamlı düzeyde yordayıp yordamadığını değerlendirmek için regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin ilişkileri, sosyodemografik değişkenler ile karşılaştırılması amacıyla iki kategorili değişkenler için Mann Whitney U testi; İkiden fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi ile Ölçeklerin kendi aralarındaki değerlendirmesi için Spearman's Rho Korelasyon Analizi kullanılmıştır. İki veya daha fazla değişkenin birbirinden bağımsız olup olmadığını araştırmak için Ki-kare testi kullanılmıştır. Kişilerarası İlişki Boyutları olan 'Onay Bağımlılığı', 'Duygu Farkındalığı' ve 'Başkalarına Güven' boyutlarının Benlik Saygısı düzeyine göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. 'Empati' alt boyutu ile Benlik Saygısı düzeyi arasında ise anlamlı bir farklılık yoktur. Olumsuz Değerlendirilme Korkusu, Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeğinin alt boyutları olan, 'Onay Bağımlılık', 'Empati' 'Başkalarına Güven' ve 'Duygu Farkındalığı' arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Olumsuz Değerlendirilme Korkusunun, 'Empati' dışındaki alt boyutlar ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are studies that show which many factors such as personality traits, thoughts about themselves and environmental factors play a role in people's relationships with each other. It is thought that the level of self-esteem and the level of fear of negative evaluation have an effect on the relationships between individuals. The aim of this study is to examine the effects of individuals' self-esteem and fear of negative evaluation on the dimensions of interpersonal relationships. The availability of studies in the context of the specified variables are limited. The universe of the study was determined as the young adult population in the 20-40 age group living in Istanbul, Turkey, who participated in the study voluntarily. The sample of the study, on the other hand, consists of 398 people selected by convenience sampling method from the young adult population in Istanbul, with a 95% confidence interval calculated with a 5% margin of error. 62.3% (248 people) of the participants were women, 37.7% (150 people) were men. Questionnaire technique was used as a data collection tool in the research. These; personal information form, Fear of Negative Evaluation Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and Scale of Dimensions of Interpersonal Relationships were determined. Data analysis was performed using the IBM SPSS 24 data collection program. Regression analysis was performed to evaluate whether the independent variables significantly predicted interpersonal relationship dimensions. Mann Whitney U test for two-category variables to compare the relationship between the scales used in the study and sociodemographic variables; Kruskal Wallis H test was used to compare more than two groups and Spearman's Rho Correlation Analysis was used to evaluate the scales among themselves. The chi-square test was used to investigate whether two or more variables were independent of each other. It has been observed that the Dimensions of Approval Dependence, Emotional Awareness and Trust in Others, which are the dimensions of Interpersonal Relationships, differ significantly according to the dimensions of Self-Esteem. There is no significant difference between the empathy sub-dimension and the self-esteem dimension. The relationships between the dimensions of Fear of Negative Evaluation and Interpersonal Relationship sub-Dimensions, , 'Trust in Others' and 'Emotional Awareness' were examined. Fear of Negative Evaluation was found to have a significant relationship with other sub-dimensions except Empathy.