Farklı özelliklere sahip nikel-titanyum rehber yol eğelerinin burulma, eğilme ve burkulma dirençlerinin karşılaştırılması
Comparison of torsional, bending and buckling resistance of nickel-titanium glide PATH with different properties
  1. Tez No: 723048
  2. Yazar: FEYYAZ ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı farklı özelliklere sahip NiTi rehber yol eğelerinin burulma, eğilme ve burkulma dirençlerinin standart test yöntemleriyle karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada her bir gruptan 12 adet olmak üzere; Wave One Gold(15/02-06), ROTATE(15/04), TruNatomy(15/02) ve Scope(17/03) rehber yol eğeleri kullanıldı. Burulma, eğilme ve burkulma direnci testleri ISO 3630-1 spesifikasyonuna göre standart test yöntemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Ayrıca burulma direnci testinde kırılmadan hemen önceki açısal sapma değeri de ölçüldü. Burulma direnci testinde kırılan eğelerin kırık yüzeyleri SEM altında incelendi. Eğelere göre normal dağılan eğilme direnci, burkulma direnci, tork ve açı değerlerinin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Tukey HSD ve Tamhane's T2 testleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to compare the torsional, bending and buckling strengths of NiTi glide path files with different properties with standard test methods. Material and Methods: In the study, 12 from each group; Wave One Gold(15/02-06), ROTATE(15/04), TruNatomy(15/02) and Scope(17/03) glide path were used. Torsional, bending and buckling strength tests were performed using standard test methods according to the ISO 3630-1 specification. In addition, the angular deflection value just before the break in the torsional strength test was also checked. The fracture surfaces of the files that were broken in the torsional strength test were examined under SEM. One-way Analysis of Variance was used to compare normally distributed bending strength, buckling strength, torque and angle values according to the files, and multiple comparisons were examined with Tukey HSD and Tamhane's T2 tests.