Kentlerin sürdürülebilirliği açısından vatandaşların akıllı kent uygulamalarına bakışı: Konya ve Eskişehir örnekleri
Citizens' view of smart city applications in terms of sustainability of cities: Examples of Konya and Eskisehir
  1. Tez No: 723053
  2. Yazar: SEZGİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Akıllı kentler, literatürde kentlerin nasıl daha sürdürülebilir hale getirilebileceğine dair geliştirilen çözüm arayışlarından biridir. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki uygulamalardan yararlanarak kent içerisinde çok sayıda verinin toplandığı, işlendiği, anlamlı hale getirildiği, yorumlandığı ve depolandığı kentler akıllı kent olarak ifade edilmektedir. Bu çalışmanın amacı; akıllı kent uygulamalarına vatandaşların bakışını Konya ve Eskişehir büyükşehirleri üzerinden incelemektir. Çalışmada karma yöntem kullanılmış olup; büyükşehir belediyelerinde akıllı kent konusunda çalışan yetkililer ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış ve kent sakinlerine de anket uygulanmıştır. Literatürde akıllı kent uygulamalarının kamu hizmetlerinin maliyetini düşürdüğü, erişimi kolaylaştırdığı ve hızlandırdığına dair genel bir kabul vardır. Bu çalışmada Konya ve Eskişehir kentleri üzerinden vatandaşların akıllı kent uygulamalarının kamu hizmetlerini 'olumlu' etkilediğini düşündüğü sonucuna varılmıştır. Bir başka sonuç ise; eğitim durumu, gelir seviyesi, yaş gibi demografik değişkenler, vatandaşların akıllı kent uygulamalarına erişimini önemli ölçüde etkilemektedir. Yine çalışma sonucunda Türkiye'de akıllı kent uygulamaları konusunda karşılaşılan eksikliklere ve tehditlere değinilerek risklerin en aza indirilebilmesi için yapılması gerekenlere yer verilmiştir. Demografik değişkenlerden kaynaklı akıllı kent uygulamalarına erişim konusunda yaşanan sorunlar tartışılarak yerel yönetimlere bu konuda politika tavsiyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Smart cities are one of the solutions developed in the literature on how to make cities more sustainable. Cities where a lot of data is collected, processed, made meaningful, interpreted and stored in the city using applications in information and communication technologies are expressed as smart cities. The aim of this study is to examine the view of citizens on smart city applications through Konya and Eskişehir metropolitan areas. The mixed method was used in the study and; a semi-structured interview was conducted with officials working on smart city in metropolitan municipalities and a survey was also conducted on urban residents. There is a general acceptance in the literature that smart city applications reduce the cost of public services, facilitate and speed up access. In this study, it was concluded that citizens of Konya and Eskişehir cities think that smart city applications affect public services 'positively'. Another conclusion is; demographic variables such as educational status, income level, and age significantly affect citizens' access to smart city applications. Again, as a result of the study, the shortcomings and threats encountered in smart city applications in Turkey were addressed and what needs to be done to minimize the risks were included. Problems related to access to smart city applications caused by demographic variables were discussed and policy recommendations were given to local governments on this issue.