Çalışan ve çalışmayan kadınlarda toplumsal cinsiyet ve meslek algısı ilişkisi
The relationship of gender and professional perception in working and non-working women
- Tez No: 723064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı“Çalışan ve Çalışmayan Kadınlarda Toplumsal Cinsiyet ve Meslek Algısı İlişkisi”ni incelemektir. İnsanlar cinsiyetlerine doğuştan sahip olmaktadırlar. Toplumsal cinsiyet ise, insanın yaşamış olduğu kültürün, çevrenin, ailenin ve toplumun geliştirmiş olduğu kalıp yargılar ile ilişkilidir. Cinsiyetin toplumsal cinsiyete dönüşümü; kültürün o cinsiyet ile ilgili beklentisini ve algılamaları ile doğrudan ilişkilidir. Toplumsal hayatımızdaki ilk farklılık ve ayrımın nedeni olan cinsiyet; fiziksel özellikleri, bireysel algıyı, toplumun beklentisini ve mesleklerine yönelime etki eden birincil faktördür. Kişiler olarak dâhil edildiğimiz toplumsal yargıların özgün kültürel dinamikleriyle cinslerden beklentisini farklılaştırsa da, birden fazla kültürde erkek ve kadınlardan farklı davranış ve rol beklenmektedir. Toplumsal yüklemeler ile gelişmiş olan bu çeşitlilikler kişinin mesleki tercihini de etkileyebilmektedir. Cinsiyete yüklenmiş olan roller, erkek ve kadınların yapmış oldukları işlere yönelebilecekleri meslekleri de ayrıştırmıştır. Cinsiyet temeline yapılan bu ayrımlar zamanla bazı meslekleri kadın mesleği bazılarını da erkek mesleği olarak algılanmasına sebep olmuştur. Yapılan bu araştırma doğrultusunda çalışan ve çalışmayan kadınların, meslek algısına toplumsal cinsiyet olgusunun nasıl etki ettiği araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, eğitim, medeni durum, yaş, gelir durumu vb. değişkenler ile konuya açıklık getirmeye çalışılmıştır. Araştırma örneklemine katılan 424 kişinin vermiş olduğu cevaplara göre, çalışan ve çalışmayan kadınların meslek algısını en çok etkileyen etkenin aile ve gelir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the“Relationship between Gender and Occupation Perception in Working and Non-Working Women”. People are born with their gender. Gender, on the other hand, is related to the stereotypes developed by the culture, environment, family and society in which people live. Transformation of gender into gender; It is directly related to the culture's expectations and perceptions about that gender. Gender, which is the cause of the first difference and distinction in our social life; It is the primary factor that affects physical characteristics, individual perception, expectations of society and orientation to their professions. Although the social judgments we are included in as individuals differentiate their expectations from the sexes with their unique cultural dynamics, different behaviors and roles are expected from men and women in more than one culture. These diversities, which have developed with social attributions, can also affect a person's career choice. The roles attributed to gender have also separated the occupations where men and women can turn to the jobs they have done. These distinctions made on the basis of gender have caused some professions to be perceived as women's professions and others as men's professions. In line with this research we have done, we investigated how the gender phenomenon affects the perception of profession of working and non-working women. Within the scope of the research, education, marital status, age, income status, etc. We tried to clarify the issue with variables. According to the answers given by 424 people participating in the research sample, it was concluded that the factors that most affect the perception of profession of working and unemployed women are family and income.