Fazla kilolu ve obez hastaların obezite farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of obesity awareness levels in overweight and obese patients
  1. Tez No: 874802
  2. Yazar: FADİME AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Vücut ağırlığının doğru bir şekilde algılanması, mevcut kilo durumunun farkındalığını sağlamakla birlikte optimal vücut ağırlığı kontrolü ve kilo ile ilişkili hastalıkların önlenmesi için gereklidir. Çalışmamızda fazla kilolu ve obez yetişkinlerin hastalık farkındalığının değerlendirilmesi ve ilişkili olduğu faktörlerin saptanmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, kesitsel ve analitik tipteki çalışmamız Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde 10.02.2024-10.05.2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, polikliniğe başvuran ve araştırma kriterlerine uyan 18-65 yaş arası 371 fazla kilolu ve obez hasta oluşturdu. Veri toplama sürecinde sosyodemografik veri formu ve“Obezite Farkındalık ve İçgörü Ölçeği”kullanıldı.Veriler yüz yüze görüşme tekniğiyle toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Accurate perception of body weight provides awareness of one's current weight status and is essential for controlling optimal body weight and preventing diseases associated with obesity. In this study, we aimed to evaluate the disease awareness of overweight and obese adults and determine the associated factors. Material and Method: This prospective, cross-sectional, and analytical study was conducted at the Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Clinics between February 10, 2024-May 10,2024 . The study population consisted of 371 overweight and obese patients aged 18-65 who presented to the clinic and met the research criteria. Data collection process included a sociodemographic data form and the“Obesity Awareness and Insight Scale.”Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 21.0 software, and a p-value of