Alanya 5 yıldızlı otellerinde mimari tasarım sorunlarının otel yöneticileri aracılığıyla tanımlanması
Defining architectural design problems in 5 star hotels in Alanya through hotel managers
- Tez No: 723065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı konaklama tesislerinde yaşanan mimari tasarım sorunlarının tespit edilmesidir. Araştırma konaklama tesislerinde tasarımsal sorunlar yaşadıkları öngörülen konaklama işletmeleri yöneticileri üzerinde, Antalya ili Alanya ilçesinde Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde katılımcı görüşlerinin 12 ana tema altında toplam 62 alt temadan oluştuğu belirlenmiştir. Araştırma kapsamında oluşturulan ana temalar incelendiğinde temaların“dış cephe ile ilgili sorunlar”,“genel alanlar ile ilgili sorunlar”,“odalar ile ilgili sorunlar”,“lobiler ile ilgili sorunlar”,“restoran ve barlar ile ilgili sorunlar”,“mutfak ile ilgili sorunlar”,“diğer arka çalışma alanları ile ilgili sorunlar”,“yönetim ofisleri ile ilgili sorunlar”,“personel kullanım alanları ile ilgili sorunlar”,“depolama alanları ile ilgili sorunlar”,“dış mekanlar ile ilgili sorunlar”ve“diğer sorunlar”olarak isimlendirildiği görülmektedir. Araştırma kapsamında oluşturulan temalara ilişkin bulgular genel olarak incelendiğinde yaşanan sorunların işletme sahibinin talebine bağlı olarak oda sayısını arttırma niyetiyle gerçekleştirilen uygulamalar ve maliyet düşürme çabası kaynaklı olduğu öngörülmektedir. İşletme sahiplerinin talepleri mimarlar tarafından reddedilmeyecek veya bir noktaya kadar reddedilebilecek unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bahsi geçen sorunların ortadan kaldırılabilmesi için mimarlar odası gibi meslek odaları ve ilgili kamu kurumlarının düzenleyici mevzuatları geliştirmeleri gerektiği düşünülmektedir. Mimari tasarımları ilgilendiren mevzuatlar incelendiğinde mevzuatların genel olarak sayısal olarak zorunluluklar getirdiği buna karşın kalite ile ilgili konulara değinmediği görülmektedir. Mevzuatlara talep edilen tasarımsal zorunluluklara ek olarak kalite ile ilgili içeriklerin eklenmesi gerekliliği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the architectural design problems experienced in accommodation facilities. The research was carried out on the managers, who were predicted to have design problems in accommodation facilities, in Alanya, Antalya, in September 2021. The research findings revealed that, the participant opinions consisted of 62 sub-themes grouped under 12 main themes which are facade problems, general areas problem, room problems, lobby problems, restaurants and bars problems, kitchen problems, other back workplace problems, management offices problems, staff areas problem, storage areas problems, outdoor facilities problems and other problems. According to the findings, the requests on increasing the number of the rooms and decreasing the construction cost by the owner are the main reasons of these problems. The requests of the owners appear as efactors that cannot be rejected or can be rejected up to a point by architects. In order to eliminate the aforementioned problems, it is suggested that professional chambers such as the chamber of architects and relevant public institutions should develop regulatory legislation. When the legislation concerning architectural designs is examined, it is seen that the legislation generally imposes numerical obligations, but does not address the issues related to quality. In addition to the design requirements requested in the legislation, it is foreseen that the content related to quality should be also be added.