Çinko hidroksit kaplı aktif karbon ile sulu çözeltilerden metilen mavisi giderimi
Removal of methylene blue from aquatic solutions with zinc hydroxide coated activated carbon
  1. Tez No: 723068
  2. Yazar: SİMGE ÇABUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALTINTIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Atık sularda kirliliği kontrol amacıyla en yaygın kullanılan adsorbanların başında aktif karbon gelir. İnsan sağlığına zararsızdırlar. Yüksek gözeneklilikleri sayesinde iyi adsorblama yaparlar. Bu nedenle boyar madde giderimi için kullanıma oldukça elverişlidirler. Nano yapıdaki çinko oksit, geniş iletim bandı, kimyasal ve termal kararlılığı, çeşitli gazlara karşı yüksek duyarlılığı ve yüksek bağlanma enerjisi gibi özellikler çinko oksit nano partiküllerinin kullanımını arttırmaktadır. Nanoteknolojik malzemelerin çıkış noktasını oluşturan nano partiküllerin üretimi için birçok farklı yöntem geliştirilmiştir. Bu çalışmada çinko oksitli meşe palamudu aktif karbonunun metilen mavisi sulu çözeltisinden adsorpsiyonu tekniği ile uzaklaştırılması amaçlanmıştır. Farklı başlangıç konsantrasyonları 25-150 mg/L, sıcaklık 298 K, 308 K, 318 K de, süre 5-180 dk, miktar, pH 3-10 aralığında değişik parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Bunlara bağlı olarak kullanılan çinkohidroksit kaplı aktif karbonunun adsorpsiyon termodinamiği incelenmiş, adsorpsiyon kinetiği denklemlerine uygunluğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Activated carbon comes at the top of the adsorbents, which are the most widely used for the control of pollution in waste water. They're harmless to human health. Thanks to their high porosity, they adsorb well. Therefore, they are very suitable for dye removal. Features such as zinc oxide in the nanostructure, wide transmission band, chemical and thermal stability, high sensitivity to various gases and high binding energy increase the use of zinc oxide nanoparticles. Many different methods have been developed fort he production of nanoparticles, which constitutethe starting point of nanotechnological materials. In this study, it was aimed to remove zinc oxide acorn activatedcarbon from methylene blue aqueous solution by adsorption technique. The effects of different parameters in the range of 25-150 mg/L , temperature 298 K, 308 K, 318 K, duration 5-180 min, quantity, pH 3-10 were investigated. Accordingly, thr adsorption thermodynamics of the zinchydroxide coatex activated carbon used was investigated and its compliance with the adsorption kinetics equations was determined.