In ovo propolis ekstraktı uygulamasının etlik piliçlerde kuluçka randımanı ve erken dönem büyüme performansı üzerine etkileri
The effects of in ovo propolis extract administration on hatchability and early growth performance in broilers
- Tez No: 821805
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER HAKAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, in ovo propolis ekstraktı uygulamasının etlik piliçlerde kuluçka randımanı, erken dönem büyüme performansı ve organ ağırlıkları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmada kullanılmak üzere ticari bir kuluçkahaneden 240 Ross 308 etlik piliç damızlık kuluçkalık yumurta temin edilmiştir. Denemede yumurtalar rastgele dört gruba ayrılmıştır. Gruplar sırasıyla, 0,2 ml düzeyinde izotonik serum sodyum (%0,9) enjeksiyonu yapılan pozitif kontrol (PK) grubu, hiçbir tedavi uygulanmayan negatif kontrol (NK) grubu, %3 propolis özütü içeren bir karışımdan 0,2 ml enjeksiyon yapılan düşük propolis (PD) grubu, %6 propolis özütü içeren karışımdan 0,2 ml enjeksiyon yapılan yüksek propolis (PY) grubudur. İn ovo enjeksiyonunun yumurtadan yeni çıkan civcivlerin kuluçka randımanında, kuluçka ağırlığında veya yaşam gücü üzerinde önemli bir etkisi olmamıştır (P>0.05) fakat PD ve PY grupları kontrol gruplarına kıyasla daha kısa kuluçka süresiyle sonuçlanmıştır. Ayrıca, kontrol ve uygulama grupları arasında kuluçka randımanı veya çıkış gücü oranı açısından önemli bir fark bulunmamıştır (P>0.05). Bununla birlikte, PY, PD ile NK, PK arasındaki ağırlık farkları daha sonraki aşamalarda önemli hale gelmiş, PY, PD grupları 5. ve 10.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the impact of in ovo injection of propolis extract into the amnion broiler breeder eggs on hatchability and early performance of broilers. We obtained 240 Ross 308 broiler breeder hatching eggs from a commercial hatchery. In this experiment the eggs were divided randomly into four groups. The groups are respectively, the positive control (PC) group, which received an injection of isotonic serum sodium (0.9%) at the level of 0.2 ml., the negative control (NC) group, which received no treatment, low propolis (LP) group, which received an injection of 0.2 ml of a mixture containing 3% propolis extract, aand high propolis (HP) group, which received an injection of 0.2 ml of a mixture containing 6% propolis extract. In ovo injection had no significant effect on hatchability, hatch weight or survival of newly hatched chicks (P>0.05), but PD and PY groups resulted in shorter hatching time compared to the control groups. Additionally, there was no significant difference in hatching yield or hatchability between the control and treatment groups (P>0.05).