Farklı altlık koşullarnda etlik piliçlerde propolisin yumurta içi yemleme ile verilmesinin sindirim kanalı histolojisi ve mikrobiyolojisine olan etkileri
Under the different bedding materials conditions, the effects of in ovo injecti̇on of propolis to chicken eggs on performance ileal histomorphology and gut microbiota
- Tez No: 457195
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERSİN ŞAMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma döllenmiş Ross 308 etlik piliç yumurtalarına propolis enjeksiyonu ile farklı altlık kullanılması durumunda performans, ileum histomorfolojisi, ileum mikrobiyotası, eritrosit mikrobiyolojisi ve bazı organ ağırlıklarına olan etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma 2 X 2 faktöriyel deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Çalışmada altlık materyali olarak tel ve 10 cm. talaş muamele ise propolis enjeksiyonu var-yok olmak üzere iki faktör incelenmiştir. Deneme grupları A) Talaş altlık (TA) + enjeksiyon var, B) TA + enjeksiyon yok, C) Tel altlık + enjeksiyon var D) Tel altlık + enjeksiyon yok şeklinde oluşturulmuştur. Civcivler çevre kontrollü bir deneme ünitesinde, bölümlere ayrılmış kafeslere konulmuştur. Çalışma 21 gün sonunda tamamlanmıştır. Çalışmada elde edilen verilere göre, propolis ilavesinin kuluçka randımanına etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P0.05). Propolis enjeksiyonunun talaş bulunan gruplarda (A) taşlık ağırlığını azalttığı, talaş bulunmayan gruplarda (C) ise ağırlık oranını arttırdığı görülmüştür. Ön mide ağırlık oranlarında talaş zeminde bulunan ve propolis ilave edilen grupta (A) en yüksek, ilave edilmeyen grupta ise en (B) düşük oran görülmüştür. Sindirim sistemi uzunluğu da aynı şekilde A ve B grupları arasındaki fark önemli P0.05). Çalışma sonunda alınan kan örneklerinde yapılan incelemede; eritrosit boyları bakımından gruplar arasında fark oluşmadığı, eritrosit eni bakımından en yüksek değer A, en düşük değer de B grubunda görülmüş ve fark önemli bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the effects of in ovo injection of propolis to fertile Ross 308 chicken eggs on performance, ileum histomorphology, ileum microbiota, morphology of erythrocytes and organ weigths. The experimental design was a factorial 2x2 four replicates. The factors were: bedding materials wire and 10 cm wood shaving, and injection or non injection of propolis. Groups were created in the following way; A) wood shaving as bedding material + there injection, B) wood shaving as bedding material + no injection, C) wire as bedding material + there injection and D) wire as bedding material + no injection. Birds were maintained in battery brooders confined in an environmentally controlled experimental room. The research lasted for 21 days. At the end of the research, effect of propolis additional to hatchability were important as statistics (P0.05). Gizzard weight was lowest in (A) group and was highest in (C) group. Proventriculus weight ratio was highest in (A) group and was lowest in (B) group (P0.05). Lactic acid bacteria (LAB) colonizations in ileum were 4.38, 4.27, 4.23 and 4.25 cfu/g respectively and the highest LAB colonization was in the A group (P0.05).