Turkish adaptation and validity- reliability study of awareness body chart
Vücut farkindalik şemasi'nin Türkçe adaptasyonu ve geçerlilik-güvenilirlik çalişmasi
- Tez No: 723089
- Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYMEN BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Vücut Farkındalık Şeması'nın (VFŞ) Türkçe'ye çevirisi ve kültürler arası adaptasyonunun yapılarak geçerlilik ve güvenilirliğinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. VFŞ, anatomik yapılar göz önünde bulundurularak 51 bölgeye ayrılmış kadın ve erkek şemalarının renklendirilmesiyle beden farkındalığını değerlendiren görsel bir ölçektir. Merkezi sinir sistemi ile vücut yapıları arasındaki afferent ve efferent sinir yolaklarından oluşan beden farkındalığı, kişinin kendi bedeninden ve dış dünyadan gelen duyusal bilgileri algılaması ve bu bilgileri beyinde işlemesidir. Beden farkındalığı kişinin görsel, dokunsal, koku alma, tat alma, işitsel, proprioseptif, vestibüler ve interoseptif duyusal girdiler içeren fizyolojik beden algısı tarafından değiştirilebilen ve kültürel baskılar, inançlar, tutumlar, anılar, önyargılar ile etkileşim içinde olan bir kavramdır. Çalışma 229 sağlıklı ve 40 depresyonlu katılımcıdan oluşmaktadır. Çeviri ve kültürlerarası adaptasyon için Beaton'un 6 aşamalı prosedürü kullanıldı. Prosedürün aşamalarına göre VFŞ'nin Türkçe versiyonu oluşturuldu. Katılımcıların yaş ortalaması 20,99±2,18 yıldır. Geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinde iç tutarlılık değerlendirildi ve VFŞ'nin güvenilir olduğu görüldü. (α = 0,942) VFŞ'nin yinelenebilirliği ve zamansal değişmezliğini incelemek için iki hafta sonra gerçekleştirilen ikinci bir ölçümün ardından test-retest karşılaştırması yapıldı. (n=53) Bunun sonucunda, Sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) 0,993 bulundu ve retest sonucunda anlamlı artış olduğu görüldü. (p < 0,05) Açımlayıcı faktör analizinde ölçek maddelerinin, ölçeğin orijinal yapısı göz önünde bulundurularak tek faktör altında toplanabildiği ve VFŞ'nın varyansının % 57,68'ini açıklanabildiği bulundu. VFŞ'nin sağlıklı bireyler ile depresyonlu bireyleri hassas bir şekilde ayırt eden bir ölçek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to state the cross-cultural adaptation and validity and reliability of the Awareness Body Chart (ABC) by translating it into Turkish. ABC is a visual scale that evaluates body awareness with the colouring method over the male and female diagrams divided into 51 regions, taking into account the anatomical structures. Body awareness, which consists of efferent and afferent nerve pathways between body structures and CNS, is the perception of sensory information coming from one's own body and the outside world and processing this information in the brain. Body awareness is a concept that can be changed by the person's physiological body perception, which includes visual, tactile, olfactory, gustatory, auditory, proprioceptive, vestibular and interoceptive sensory inputs. It interacts with cultural pressures, beliefs, attitudes, memories, prejudices. The study consisted of 229 healthy and 40 depressive participants. Translation and cross-cultural adaptation were made accordingly to Beaton's 6-step procedure. The Turkish version of the ABC was created according to the procedure steps. The mean age of the participants was 20.99±2.18 years. Internal consistency was evaluated in validity and reliability analyses, and ABC was found to be highly reliable. (α = 0.942) A test-retest comparison was performed after the second measurement was made two weeks later to examine ABC's reproducibility and temporal invariance. (n=53) As a result, the Intraclass Correlation Coefficient (ICC) was found to be 0.993, and a significant increase was observed in the retest result. (p < 0.05) In the Factor Analysis, it was found that the scale items could be grouped under a single factor considering the original structure of the scale, and 57.68% of the variance of ABC could be explained. It was found that ABC is a scale that discriminates sensitively between healthy individuals and depressive individuals.