MRSA etkenli yara enfeksiyonlarında yeni tedavi stratejilerinin araştırılması
Investigation of new treatment strategies in wound infections caused by MRSA
  1. Tez No: 723095
  2. Yazar: BURÇİN ÇİV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışmada Nisin, Kumarin ve Kapsaisin'in in-vitro ve in-vivo olarak MRSA'ya karşı etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla in-vitro deneylerde bu biyolojik komponentlerin hücre adezyonu ve invazyonu, canlılık, biyofilm oluşturma kapasitesi ve mecA ve blaz ilaç direnç genlerinin ekspresyon seviyeleri üzerindeki etkinlikleri değerlendirildi. Çalışmada farelerde deneysel olarak oluşturulan MRSA ile enfekte yaralarda bu bileşiklerin ve farklı kombinasyonlarının yara iyileşmesi üzerindeki etkinliklikleri de araştırılmıştır. Materyal ve Yöntem: Deneylerde öncelikle Nisin, Kumarin ve Kapsaisin'in Vero hücre hattında MTT yöntemiyle non-sitotoksik konsantrasyonları tespit edildi. Etkinlik çalışmaları non-sitotoksik konsantrasyonlar dahilinde gerçekleştirildi. Bu üç biyolojik komponentin tekli ve farklı kombinasyonlarının hücre adezyonu ve invazyonu üzerindeki etkinlikleri, biyofilm üretimi üzerindeki rolü ve RT-PCR yöntemiyle de blaZ ve mecA gen ekspresyonu üzerindeki etkinlikleri değerlendirildi. Ayrıca yara iyileşmesi üzerindeki etkinlikleri histopatolojik değerlendirmelerle gerçekleştirildi. Bulgular: Nisin, Kapsaisin ve Kumarin'in non-toksik konsantrasyonları sırasıyla 15.6μg/ml, ≤50 μg/ml, ve ≤0.65 mg/ml olarak tespit edildi. En güçlü antibakteriyel etkinlik sırasıyla Nisin, Kumarin ve Kapsaisin tedavi gruplarında tespit edildi. Nisin'in anti-MRSA etkinliği Mupirosin'in etkinliği ile kıyaslandığında anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p=0.042). Nisin artı Mupirosin kombine kullanımının anti-MRSA aktivitesi tekli Mupirosin kullanımından anlamlı derecede daha yüksekti (p=0.046). Kapsaisin artı Mupirosin, Kumarin artı Mupirosin tedavi gruplarının etkinliği tekli Mupirosin'in etkinliğinden anlamlı derecede yüksek idi (p=0.049). En güçlü etkinliğin Nisin artı Kapsaisin artı Kumarin artı Mupirosin kombinasyonuyla elde edildi (p=0.046).
Özet (Çeviri)
Purpose: In the study, the effectiveness of Nisin, Coumarin and Capsaicin against MRSA was investigated in-vitro and in-vivo. For this purpose, the efficacy of these biological components on cell adhesion and invasion, viability, biofilm forming capacity and expression levels of“mecA”and“blaZ”drug resistance genes against S.aureus in-vitro conditions were evaluated. The efficacy of these compounds and their different combinations on wound healing in experimentally induced MRSA-infected wounds in mice was investigated. Materials and Methods: First of all, non-cytotoxic concentrations of Nisin, Coumarin and Capsaicin were determined in Vero cell line by MTT method. Efficacy studies were performed within these determined non-cytotoxic concentrations. The efficacy of single and different combinations of these three biological components on cell adhesion and invasion, their role in biofilm production, and their efficacy on the expression levels of“blaZ”and“mecA”genes were evaluated by RT-PCR method. In addition, the efficacy of these components on wound healing was performed by histopathological evaluations. Results: The non-toxic concentrations of Nisin, Capsaicin and Coumarin were 15.6μg/ml, ≤50 μg/ml, and ≤0.65 mg/ml, respectively. The strongest antibacterial activity was detected in the Nisin, Coumarin and Capsaicin treatment groups, respectively. The anti-MRSA activity of Nisin was found to be significantly higher compared to Mupirocin (p=0.042). The anti-MRSA activity of the Nisin plus Mupirocin combination was significantly higher than that of Mupirocin (p=0.046). The efficacy of Capsaicin plus Mupirocin, Coumarin plus Mupirocin treatment groups was significantly higher than the efficacy of Mupirocin (p=0.049). The strongest efficacy was obtained with the combination of Nisin plus Capsaicin plus Coumarin plus Mupirocin (p=0.046).