Enseigner la traduction poétique en contexte fle: Etat des lieux en Turquie et nouvelle perspective d'enseignement à la lumière de la théorie interprétative
Yabancı dil olarak Fransızca eğitimi bağlamında şiirsel çeviri öğretimi: Türkiye'deki güncel durum ve yorumlayıcı çeviri kuramı ışığında yeni bir öğretim yaklaşımı
  1. Tez No: 723094
  2. Yazar: HATİCE AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Mütercim-Tercümanlık, Education and Training, French Linguistics and Literature, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu araştırmada şiir çevirisinin yabancı dil eğitimindeki yerinin keşfedilmesi, tanımlaması ve anlaşılması ve bunun üzerine yorumlayıcı çeviri kuramı ışığında bir öğretme / öğrenme dersi önerilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşabilmek için nitel araştırma yöntemine başvurulmuştur ve iki farklı veri toplama aracı geliştirilmiştir: ilk olarak amaçlı örneklem yöntemiyle oluşturulan Fransızca yabancı dil hocalarına yönelik geliştirilen bir görüş anketi gerçekleştirilmiştir, daha sonra doküman analizine başvurularak Prévert ve Éluard'ın bazı şiirlerinin birkaç Türkçe çevirisi yorumlayıcı çeviri kuramı ışığında incelenmiştir. Elde edilen nitel verilerin analizi için içerik analizine başvurulmuştur. Görüş anketinin sonucu şiir çevirisi uygulaması yaptıran Fransızca Yabancı Dil Öğretmenlerinin çok nadir olduğunu ortaya koymaktadır; aynı zamanda, bu öğretmenlerin şiir çevirisi etkinliğinin zorluğunun farkında oldukları kadar kazanımlarının çok olduğunun da bilincinde oldukları saptanmıştır. Şiir diliyle bağlantılı olan bu zorlukların üstesinden gelmek için ise dil dışı unsurların üzerinde durdukları görülmüştür. Doküman analizinin sonuçları ise, yorumlayıcı çeviri kuramına uygun olması için çevirmenin yeniden ifade ettiği eserinin oluşumunda her aşamayı (anlama / sözden sıyrılma / yeniden ifade etme) büyük titizlikle yürütmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda Fransızca Yabancı Dil Eğitimine katkıda bulunmak için bir şiir çevirisi uygulaması örneği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to discover, define and understand the place of poetry translation in foreign language education and to propose a teaching / learning course in the light of interpretive translation theory. In order to achieve this aim, the qualitative research method was applied and two different data collection tools were developed. Firstly, an opinion survey developed for French language teachers was conducted which was created with purposive sampling method. Then by applying document analysis, a few Turkish translations of some of Prévert and Éluard's poems were translated into interpretative translations and analyzed in the light of the related theory. The content analysis was used to analyze the qualitative data obtained. The result of the opinion survey reveals that it is very rare for French language teachers to practice poetry translation. At the same time, it has been determined that these teachers are aware of the difficulty of the poetry translation activity as well as the fact that they have a lot of gains. In order to overcome these difficulties related to the language of poetry, it was observed that they focused on non-linguistic elements. The results of the document analysis, on the other hand, showed that in order to be suitable for the interpretive translation theory, the translator must carry out every stage (The comprehension of meaning / Deverbalization / Re-formulation of the meaning) with great care in the formation of his re-expressed work. In line with these results, an example of a poetry translation application has been put forward to contribute to French Foreign Language Education.