Yetişkin kadınlarda ilişki doyumu ve benlik saygısı arasındaki ilişki
The relationship between relationship satisfaction and self-esteem in adult women
- Tez No: 723101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte pek çok hayat olgusu da değişime uğramıştır. Bu olgulardan bir tanesi de ilişkilerdir. Hiç şüphesiz ki ilişkiler ve romantik ilişkiler insanların hayatının çok büyük bir kısmını kapsamaktadır. Romantik ilişkide kadının ve erkeğin ilişkiye dair beklentileri kimi zaman aynı olsa da, kimi zaman da farklılıklar göstermektedir. Günümüzde kadınların önceki 50 yıla kıyasla iş hayatında daha fazla varoluşu ve bu bağlamda ekonomik olarak güçlenmeleri ile birlikte romantik ilişkilerdeki beklentileri, istekleri de değişmiştir. Romantik ilişki çok kapsamlı bir şekilde ele alınabilecek bir konudur. Günümüze kadar yapılmış olan araştırmalar da bunu destekler niteliktedir. Bu araştırmada yetişkin kadınlarda ilişki doyumu ile benlik saygısı arasındaki ilişki ele alınmıştır. Araştırma Türkiye'de yaşayan ve romantik ilişki içerisinde olan 18 ve 61 yaş ve üzeri 601 kadın ile birlikte gönüllü bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Araştırma yürütülürken ilişkisel tarama yöntemi ile sıradan (ardışık) yönteme başvurulmuştur. 601 kadın katılımcıdan veri toplanması için Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RSE) ve İlişki İstikrarı Ölçeği'nden (İİÖ) yararlanılmıştır. Ölçme araçlarındaki veriler aslına uygun kalacak bir şekilde Google Form üzerinden 601 kadın katılımcıya ulaştırılmıştır. RSE ve İİÖ' nin normal dağılıma uyup uymadığı kontrol edildiğinde normal dağılım olmadığı sonucu elde edilmiş ve parametrik olmayan testler uygulanmıştır. RSE ve İİÖ arasındaki ilişkiyi ölçmek için Speaman, gelir ve eğitim durumunun RSE arasındaki karşılaştırılması için Kruskal-Wallis H ve çalışma durumu ile RSE arasındaki karşılaştırma için Mann- Whitney U testlerinden yararlanılmıştır. Kadınların RSE ile İİÖ'nden almış oldukları puanlar karşılaştırıldığında anlamlı bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the development of technology, many life phenomena have also changed. One of these cases is relationships. There is no doubt that relationships and romantic relationships cover a very large part of people's lives. In a romantic relationship, the expectations of a woman and a man about a relationship sometimes differ simultaneously. Today, women's expectations and desires for romantic relationships have changed compared to the previous 50 years because women play in role in business and with the increase in women's ability to stand on their own two feet, women's expectations for romantic relationships have also changed. A romantic relationship is a topic that can be considered very thoroughly. The research that has been conducted up to the present day also supports this topic. In this study, the relationship between relationship satisfaction and self dec esteem in adult women was discussed. The study was conducted voluntarily with 601 women aged 18-61 and over living in Turkey and have a romantic relationship. When conducting the research, the relational screening method and the usual (sequential) method were used. in order to collect data from 601 female participants, a Personal Information Form, the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSE) and the Relationship Stability Scale (RSS) were used. The data in the measurement tools were delivered to 601 female participants via Google Form in order to remain true to reality. When it was evaluated whether the RSE and the RSS were suitable for normal distribution, it was concluded that there was no normal distribution and that non-parametric tests were applied. RSE, and the Rosenberg self-esteem Speaman the stability of the relationship, the relationship between income and educational attainment to measure the Kruskal-Wallis H for comparison between the situation for the comparison between the RSE work with Mann-Whitney U test was used. It was found that there was a significant relationship between the scores obtained from the RSE Scale and the scores obtained from the RSS of women compared to the scores obtained from the Rosenberg Self-Esteem Scale.