1980 sonrasında Türkiye'de işçi sendikacılığının baskı grubu niteliğinin değişimi
  1. Tez No: 86287
  2. Yazar: RECAİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET 1980 SONRASINDA TÜRKİYE'DE İŞÇİ SENDİKACILIĞININ BASKI GRUBU NİTELİĞİNİN DEĞİŞİMİ Türkiye'de işçi örgütlerinin tarihi Cumhuriyet öncesine, 1845 yılına kadar dayanır. Ancak Türkiye'de Sendikaların siyasi kararların alınmasında etkilerini gösterebilmeleri, ancak 1961 anayasasının kabulünden sonra olabilmiştir. 1980 öncesinde Türk Sendikacılığının baskı grubu olma özelliği Türkiye'de sendikacılığın oluşum çizgisinin Avrupa sendikacılığının oluşumundan farklı seyretmesinden kaynaklanan nedenlerle tamamen devlet vesayeti altında ve sendikaların üst yöneticilerinin siyasi çevrelerle ilişkileri boyutunda kalmıştır. Türk işçi sendikacılığı için devlet vesayeti altında yaşamını sürdürme gerçeği 1980 sonrasında da değişmemiştir. Neredeyse Türkiye'nin son 50 yıllık dönemini etkileyen yüksek enflasyonun da etkisiyle sendikalar için siyasi platformda mücadele, tüm toplumu ilgilendiren terör, eğitim sisteminin bozukluğu, çevre sorunları gibi konulardan daha çok ücret için yapılmış, diğer konular ikinci plana bırakılmıştır. Ancak, 1980'li yıllarla beraber etkisini daha fazla hissettirmeye başlayan küreselleşme, işçilerin sadece ücretleri için değil mevcut işin korunması açısından da tehdit unsuru oluşturmuştur. Aynı dönemde yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte işçi sınıfi homojenliğini tamamen yitirmeye başlamış, profesyonel işgücü işverenle barışık sendikal anlayıştan çok uzak bir yapı içerisinde çalışma hayatına etki etmeye başlamıştır. Çalışanların profesyonelleşmesi ve yeni küresel anlayış, gücünü kitlesel büyüklüğünden alan işçi sendikaları için baskı grubu etkinliklerini sınırlayabilecek boyutlara ulaşmıştır. Yeni dönemde Türkiye'de sendikalar, yaşadıkları üye kayıplarını telafi etmek ve yeni dünya düzenine ayak uydurmak için ücret sendikacılığı anlayışını aşarak sadece işçilerin değil tüm çalışanların sendikası olma ve tüm toplumu ilgilendiren sorunlara yönelme şeklinde yeni bir strateji izlemek zorunda kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE CHANGE IN DOMINATING POSITION OF LABOR UNIONS IN TURKEY AFTERMATH 1980 Trade unions are the associations, which have founded with the aim of protecting social and economic benefits of workers. In this process if is inevitable that unions will confront with government which is the decision-maker in working life. This compulsory relationship cause also interaction between unions and political parties in the way of affecting political decision making process. Generally there is no doubt that each political party and each government interest with unions regard of their voting potential In our country, there has been a sruggle to keep the trade unions away from politics for many years due to the reasons stemming from the fact that the conscious of western pluralist democracy has not gained ground. On the other hand this struggle has never solely been effective to keep them away from politics. Since their establishment, Turkish trade unions have been social institutions striving to place the conscious of pluralist democracy. Particulary, after The Constitution Law of 1961, trade unions as a pressure group, distracting a considerable role in the Turkish political life, have faded because of either domestic purposes namely privatization, contractual personals arrangements on the global competition approach which have also bring forth elasticity and localization.