A Bakhtinian analysis of Minor literature
Minör Edebiyatı'n Bakhtinci bir incelemesi
- Tez No: 723123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında Gilles Deleuze ve Félix Guattari tarafından çerçevesi çizilen minör edebiyatın Bakhtinci bir bakış açısıyla değerlendirildiği bir inceleme sunulacaktır. Deleuze ve Guattari, Franz Kafka ve onun eserlerini merkeze alarak azınlıkların majör dilde yaptıkları edebiyata yoğunlaşmış olsalar da sonuç olarak teknik, politik ve toplumsal bir edebiyat teorisi geliştirmişlerdir. Bakhtin'in edebiyat analizi ise gerek kronolojik olarak ortaya koyuldu zaman dilimi gerekse de henüz sınırları net olarak çizilmemiş, varoluşu tamamlanmamış olarak tanımladığı romana ve bu yöne meyleden tüm sanatsal düz yazılara eklemlendirdiği politik söylem ile kendinden sonra öne sürülecek tüm edebiyat teorilerine temel teşkil edebilecek bir yetkinliğe sahiptir. Bu çalışmanın amacı minör edebiyat kavramların Bakhtinci köklerine yönelik bir araştırma yapmak olacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde Bakhtin'in dil fikrine ve roman teorisine kaynaklık eden heteroglossia, diyaloji, polifoni, karnavalesk ve kronotop kavramları ayrıntılı olarak incelenecektir. İkinci bölüm, minör edebiyata ve onun üç ana özelliği olan dilin yersizyurtsuzlaşması, bireyselin dolaysız-siyasal olana bağlanması ve sözcelemin kolektif düzenlenişine ayırılacaktır. Üçüncü ve son bölümde ise minör edebiyatın özellikleri karşılaştırmalı olarak Bakhtinci kavramlarla birlikte analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an analysis of minor literature, framed by Gilles Deleuze and Félix Guattari, will be presented from a Bakhtian perspective. Although Deleuze and Guattari focused on the literature of minorities in the major language by focusing on Franz Kafka and his works, they eventually developed a technical, political and social theory of literature. Bakhtin's literary analysis, on the other hand, has the competence to form the basis of all literary theories that will be put forward after him, with the time period in which it is revealed chronologically and the political discourse that he articulates to the novel (which he defines as a genre whose existence has not yet been completed). The aim of this study will be to conduct a research on the Bakhtian roots of minor literary concepts. In the first part of the study, the concepts of heteroglossia, dialogue, polyphony, carnivalesque and chronotope, which are sources of Bakhtin's idea of language and theory of the novel, will be examined in detail. The second part will be devoted to minor literature and its three main features, the deterritorialization of language, the connection of the individual to a political immediacy, and the collective assembly of enunciation. In the third and last part, the features of minor literature will be analyzed comparatively with Bakhtian concepts.