Spiritüel liderlik, örgütsel kutsallaştırma ve kurumsal itibar ilişkisi
The relation between spiritual leadership, organizational sacralization and corporate reputation
- Tez No: 723125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ŞEHİTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kurumsal itibar, örgütlerin maddi olmayan en önemli kaynaklarından birisi olarak görülmektedir. Kavramın bu önemine istinaden özellikle son 20 yılda araştırmacılar ve örgüt yöneticileri tarafından kurumsal itibara olan ilgi artarak devam etmektedir. İlgili literatür incelendiğinde kurumsal itibarın iç paydaşlar bağlamında yapılan çalışmalarının yeterli olgunluğa ulaşmadıkları görülmüştür. Ayrıca bazı araştırmalarda kavramın iç paydaşlar bağlamında, özellikle de öncüllerine yönelik araştırmalar yapılması gerektiği belirtilmektedir. Liderlik davranışlarının örgütlerdeki değerler ve köklü algısal değişimlerin başrol oyuncuları oldukları varsayımına dayanarak, bu araştırmada spirituel liderlik davranışlarının çalışanların kurumsal itibar algılarına etkisinde örgütsel kutsallaştırmanın aracı etkisini nicel araştırma yöntemi kullanılarak test etmek amaçlanmıştır. Fakat örgütsel kutsallaştırma kavramının nicel araştırmalarda kullanılmak üzere geliştirilmiş bir ölçeği bulunmamaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak örgütsel kutsallaştırma ölçeği 216 beyaz yakalı çalışandan toplanan veriler kapsamında yapıya ait geçerlilik ve güvenilirlik analizleri geçirilerek geliştirilmiştir. Geliştirilen örgütsel kutsallaştırma ölçeği ile birlikte sonraki aşamada spiritüel liderlik davranışlarının çalışanların kurumsal itibar algılarına etkisinde örgütsel kutsallaştırmanın aracılık rolünün test edilme aşamasına geçilmiştir. Bu kapsamda araştırma 538 beyaz yakalı çalışandan online ve yüz yüze olarak toplanan anketler yardımıyla SPSS ve AMOS yazılımları kullanılarak test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre örgütsel kutsallaştırma, spiritüel liderlik ve kurumsal itibar arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Corporate reputation is seen as one of the most important intangible resources of organizations. Based on this importance of the concept, especially in the last 20 years, the interest in corporate reputation has been increasing by researchers and managers. When the relevant literature is examined, it has been seen that the studies of corporate reputation in the context of internal stakeholders have not reached sufficient maturity. In addition, in some studies, it is stated that the corporate reputation should be researched in the context of internal stakeholders, especially with its antecedents. Based on the assumption that leadership behaviors are the leading actors of values and radical perceptual changes in organizations, it is aimed to measure the mediating effect of organizational sacralization on the effect of spiritual leadership behaviors on employees' perceptions of corporate reputation, according to the quantitative research method. However, the concept of organizational sacralization does not have a scale developed to be used in quantitative research. In this direction, first of all, the organizational sacralization scale was developed based on the data collected from 216 white-collar employees, and the validity and reliability analyzes of the structure were tested. With the organizational sacralization scale developed, the next step was to test the mediating role of organizational sacralization in the effect of spiritual leadership behaviors on employees' corporate reputation. In this context, the research was tested using SPSS and AMOS with the help of online and face-to-face surveys collected from 538 white-collar employees. According to the results of the research, organizational sacralization has a partial mediating effect in the relationship between spiritual leadership and corporate reputation.