A clarificatory defense of eliminative materialism
Eleyici materyalizmin netleştiren bir savunusu
- Tez No: 723152
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD GRÜNBERG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez eleyici materyalizmin (EM) gerçek anlamı, kapsamı ve hedefini netleştirierek onu savunmayı amaçlamaktadır. İsmi farklı konuşsa da EM'nin esas mesajı zihnin tüm içeriğini çöpe atmak değil ama halk psikolojisinin (FP) biliş ve davranış araştırmalarımızın müdürü olmadığını göstermektir. Bunun neden öyle olduğunu görmek için, öncelikle bu pozisyonun değişik formülasyonları ve aralarındaki ilişkileri anlamamız elzemdir. EM ontolojik inceleme düzeyinde tüm FP açıklama çerçevesinin, ilgili bilimler ilerledikçe tümden yok olmasının önsel olarak makul olduğunu ifade eder. Yöntemsel düzeyde ise EM, biliş ve davranışın bilimsel çalışmalarında FP'nin zararlı kısıtlayıcı etkilerden kurtulmasını amaçlar. Paul Smolensky'nin bağlantısalcılık üzerine çığır açan makalesindeki ifadelerini takiben diyebilirim ki, benim buradaki Churchland-tipi eleyicilik çözümlemem, eleyiciliği aynı anda bağımsız bir major zihin felsefesi hipotezi, ona yöneltilen çok sayıda karmaşık itirazla başa çıkabilecek derecede kapsayıcı ve onları yenebilecek kadar sağlam yapacak bir yeniden formüle etme girişimini barındırır. Ancak bu yeni formülasyon gerçekleştirildikten sonra eleyiciliğin gerçekten de bilimsel olarak yeterli bir kuram olup olmadığını araştırmaya başlayabiliriz.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to clarify the true meaning, scope, and target of eliminative materialism (EM). Though its name suggests that the position tells us to empty the content of mind, the real lesson of EM is that folk psychology (FP) is not in charge, and that“we must confront the issue of the descriptive integrity and explanatory efficacy of folk psychology for what it is: an empirical question.”To see how this is so, we must recognize the several formulations of the position and their interrelations. EM, at the ontological level, concerns the idea that it is a priori reasonable to think that the whole FP framework might one day wither away as the relevant sciences proceed. At the methodological level, it aims to free the scientific study of cognition and human behavior from the harmful constraints of FP. Following Paul Smolensky's remarks in his seminal paper on connectionism, my treatment of the Churchlands' EM is intended as a formulation of eliminativism that is at once strong enough to form a major philosophy of mind hypothesis, comprehensive enough to face several complex challenges, and sound enough to resist many objections in principle. Only after having achieved that, can we commence to assess the scientific adequacy of eliminativism's positive proposal.