Maarif ve Vilayet Salnamelerine göre Kastamonu'da eğitim (1869-1903)
Education in Kastamonu according to the Maarif and Provincial Yearbooks (1869-1903)
  1. Tez No: 723154
  2. Yazar: TARIK SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ÇİYDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı 1869-1903 yılları arasında Kastamonu vilayetindeki eğitim durumunu Kastamonu Vilayet Salnameleri ve Maarif Salnameleri bağlamında ortaya koymaktır. Çalışmanın sonucunda söz konusu yıllarda Kastamonu vilayetinde mevcudiyeti anlaşılan eğitim kurumları, sıbyan mektepleri, ibtidai mektepler, rüşdiyeler, idadiler, sanayi mektebi, azınlıklara ait mekteplerdir. Bununla birlikte eğitimle bağlantılı okullar dışındaki diğer kurumlar ise cami ve mescitler, hangâhlar, tekke ve zaviyeler, kiliseler, manastırlar, kütüphanelerdir. Ayrıca eğitim kurumlarındaki mevcut öğrenci ve öğretmen sayılarındaki yıllara göre değişim de çalışmadaki önemli bulgular arasındadır. Bu yönüyle araştırmanın dönem çalışmalarına önemli katkılar sağlayacağı ve Kastamonu vilayetinin 1869-1903 yılları arası eğitim tarihinde önemli bir boşluğu dolduracağı söylenebilir. Çalışmada tarihsel araştırma yöntemi kullanılmış olup veriler betimsel analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the educational situation in Kastamonu province between 1869- 1903 in the context of Kastamonu Province Yearbooks and Education Yearbooks. As a result of the study, the educational institutions that were found to exist in Kastamonu province in the mentioned years are primary schools, primary schools, junior high schools, high schools, industrial schools and schools belonging to minorities. However, other institutions other than schools related to education are mosques and masjids, hangahs, lodges and zawiyas, churches, monasteries and libraries. In addition, the change in the number of current students and teachers in educational institutions according to years is among the important findings in the study. In this respect, it can be said that the research will make important contributions to the period studies and fill an important gap in the education history of Kastamonu Province between 1869-1903. Historical research method was used in the study and the data were subjected to descriptive analysis.