Betonarme kirişlerin farklı boylarda donatı ve levha ilavesi ile onarılması
Repair of reinforced concrete beams by incorporating reinforcement and plates of various lengths
  1. Tez No: 723155
  2. Yazar: FİKRET KONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Betonarme kirişlerde tesisat borusu geçirmek gibi gerekçelerle boşluklar oluşturulabilmektedir. Bu tür boşluğa sahip kirişlerin güçlendirilmesi ve/veya onarılması gerekmektedir. Tez çalışması kapsamında çekme donatıları kesilerek oluşturulan boşluklara sahip betonarme kirişlerin onarılmasının kiriş davranışı üzerindeki etkinliği incelenmiştir. Bu amaçla 150x300 mm kesit boyutunda ve 2700 mm uzunluğunda altı adet betonarme kiriş üretilmiştir. Kirişlerin orta bölgesinde 75x150x150 mm boyutlarında boşluk oluşturulmuş ve onarılması için farklı boyutlarda CFRP levha, GFRP donatı ve nervürlü donatı kullanılmıştır. Tüm kiriş numuneleri dört noktalı eğilme deneyine maruz bırakılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda elde edilen yük-yerdeğiştirme grafikleri birbiriyle kıyaslanmıştır. Elde edilen grafiklerden eğilme rijitliği, yük taşıma kapasitesi ve enerji tüketme kapasitesi hesaplanmış ve kullanılan malzemenin çeşidinin ve boyunun etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In reinforced concrete components, various sizes of gaps or damage may develop. These types of damages are quite widespread in constructions, particularly in beams. These defects must be reinforced and/or rectified. The reinforced concrete beams that we have created will be cut away from the tension reinforcement to create gaps in my thesis. We will study the behaviour of these gaps in the beams and the impact they have on the beams after they have been repaired with various materials. We built rectangular beams 150x300 mm in dimension and eight parts measuring 2700m in length. There is just one reference beam and it has no gaps. Cavities 75x150x150 will be constructed at the midpoints of seven beams. These gaps beams will be repaired using CFRP plate reinforcement, GFRP reinforcement, and ribbed reinforcement in a variety of sizes. A four-point bending test was performed on all beam specimens. The load-displacement values were compared to the experimental data. The curves in these graphs were used to compute the bending stiffness, ductility, load bearing capacity, and energy consuming capacity. In light of the acquired data, the performance of the various material types on the beams was assessed by comparison.