İlkokul öğrencilerinin argümantasyon ortamında matematiksel anlam oluşturma durumlarının incelenmesi
Examination of primary school students' creating mathematical meaning in argumentation environment
- Tez No: 723156
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin matematik dersi ve argümantasyon ortamında kurdukları argümanların niteliği ve bileşenleri incelenmiştir. Araştırma keşfedici durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu bir ilkokulun üçüncü sınıfına devam eden 6 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın verileri video kayıt, ses kayıt, bireysel görüşmeler, alan notları, ders içi dökümanlar, kontrol listesi aracılığıyla toplanmış veriler söylem analizi ve döküman analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin orta zorluk düzeyine sahip serbest tartışma problemleri ile Toulmin'in argümantasyon modeline uygun argümanlar üretebildikleri, sözlü argüman üretme durumlarının argümantatif yazılarına göre daha iyi olduğu, grup içi argümantasyona katılımın bilişsel düzeyin yanı sıra duyuşsal boyutla da ilgili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the quality and components of the arguments that primary school 3rd grade students set up in the mathematics lesson and argumentation environment were examined. The research was carried out in the exploratory case study pattern. The study group of the research consisted of 6 students attending the third grade of a primary school. The data of the research were analyzed using discourse analysis and document analysis, data collected through video recording, audio recording, individual interviews, field notes, inclass documents, checklist. In the study, it was concluded that the students were able to produce arguments in accordance with Toulmin's argumentation model with medium difficulty free discussion problems, their verbal argument production situation was better than their argumentative writings, and the participation in in-group argumentation was related to the affective dimension as well as the cognitive level.