Karaciğer sirozlu hastalarda hipokolesterolemi sıklığı ve karaciğer siroz evre ve komplikasyonları ile ilişkisi
Frequency of hypocholesterolemi̇a i̇n pati̇ents wi̇th li̇ver ci̇rrhosi̇s and hypocholesterolemi̇a relati̇onshi̇p wi̇th stages and compli̇cati̇ons of li̇ver ci̇rrhosi̇s
- Tez No: 723162
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmamızda karaciğer sirozlu hastalarda hipokolesterolemi sıklığı, karaciğer sirozlu ve kontrol hasta grubunda serum lipit düzeylerinin değerlendirilmesi ve serum lipit düzeyleri ile karaciğer sirozunun evre ve komplikasyonları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmamız retrospektif olarak yapılmış ve çalışmamıza 18 ve üzeri yaşında olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Haydarpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç hastalıkları Kliniği'nde yatan veya İç Hastalıkları polikliniğinde takipleri yapılan 176 karaciğer siroz tanısı almış ve 172 tane bilinen karaciğer hastalığı ve siroz tanısı almamış kontrol grubu çalışmamıza dahil edilip dosyaları retrospektif olarak tarandı. Dekompanse karaciğer sirozlu hastalarda hipokolesterolemi sık görülmektedir. Karaciğer sirozonun ilerlemesiyle korele olarak, serum total kolesterol düzeylerinde görülen azalma, serum total kolesterol düzeyinin karaciğer sentez fonksiyonunu değerlendirmek için kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to investigate frequency of hypocholesterolemia in patients with liver cirrhosis. Evaluate serum lipid levels in patients with liver cirrhosis and control patients and relate the findings to the stage and complications of liver cirrhosis. We conducted a retrospective study which consist of 348 patients (176 with liver cirrhosis and 172 control patients). The data of patients aged 18 years and older who were admitted in medical unit or attended outpatient department in Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital İnternal Medicine Clinic were retrospectively reviewed. Hypocholesterolemia commonly seen in patients with decompensated liver cirrhosis. Serum total cholesterol levels decline linearly with the progression of liver cirrhosis, this finding seems to underline that serum total cholesterol levels can be used in evaluation of synthetic function of the liver. It is therefore concluded that total cholesterol levels might be a significant parameter in predicting mortality and prognosis in cirrhotic patients and should be routinely checked in patients with advanced liver disease.