İç hastalıkları kliniği'nde yatan hastalarda hipokolesterolemi sıklığı ve hastane içi mortalite ile ilişkisi
Prevalance of hypocholesterolemia of patients hospitalized in the medicine clinic and its association with mortality
- Tez No: 730233
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Kolesterol hücre zarının yapısında bulunan, steroid hormonların ve D vitamininin sentezinde rol alan, safra asidi öncülü olan, insan metabolizması için hayati gerekli bir moleküldür. Hiperkolesteroleminin kardiyovasküler olayların mortalitesi ve morbiditesindeki rolü iyi bilinmektedir fakat hipokolesterolemi genellikle gözden kaçmaktadır. Hipokolesterolemiye, karaciğer sirozu, inflamasyon, sepsis, maligniteler, anemi, malnutrisyon durumlarında sık rastlanmaktadır. Hastanede yatan hastalarda, tanıdan bağımsız olarak yapılan hipokolesterolemi ve mortalite ile ilgili çalışma yeterince yoktur. Biz de bu çalışmamızda İç Hastalıkları Kliniği'nde yatan hastalarda bakılan ilk 24 saat içinde serum total kolesterol seviyeleri ile hastane içi mortalite, morbidite ve yoğun bakım ünitesi (YBÜ) takip ihtiyacı gerekliliği arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları Kliniği'nde 2018-2019 tarihlerinde yatan 1254 olgu ile bu çalışma yapıldı. Hastalar serum total kolesterol seviyelerine göre 5 gruba ayrıldı. Total kolesterol değeri 240 mg/dl olanlar (grup 5) şeklinde sınıflandırıldı. Gruplar arasında hastane içi mortalite, hastanede yatış süresi, hastane yatışı sırasında gelişen yoğun bakım ünitesinde takip ihtiyacı, mortaliteye kadar geçen süre karşılaştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22(IBM SPSS 22, Türkiye) programı kullanılmış olup p240 mg/dl (grup 5) olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. Grup 1'de mortalite oranı %53, Grup 2'de mortalite oranı %26,9, Grup 3'te mortalite oranı %11,5, Grup 4'te mortalite oranı %5,8, Grup 5'te mortalite oranı %1,9 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Cholesterol is a molecule that is necessary for human metabolism, it is found within the cell membranes, plays a major role synthesis of steroid hormones and vitamin D, is a precursor of bile acids. Hypercholesterolemia is associated with an increased risk of cardiovascular morbidity or mortality but hypocholesterolemia is often overlooked. Hypocholesterolemia is commonly observed in cirrhosis, inflamation, sepsis, malignancy, anemia and malnutrition. There is not enough studies in the association of hypocholesterolemia and mortality regardless of diagnosis of hospital population. We aimed in in this research to determine the relation of total cholesterol levels determined in the first twenty four hours of the hospitalitation in the patients of internal medicine ward with in in-hospital mortality, morbidity and necessity of intersive care unit. Materials and Methods: Population of our study is the 1254 patients who were hospitalised in the Internal Medicine Clinic Service of the University of Health Sciences Haydarpaşa Numune Health Practice and Research Center in the years 2018 and 2019. Patients divided into five groups acording to total cholesterol levels; lower than 120 mg/dl (group 1), 120-159 mg/dl (group 2), 160-199 mg/dl (group 3), 200-239 (group 4) and higher than 240 mg/dl (group 5).